Byznysmen Jančura: Občane, k tomuto donuť své poslance...

14.02.2013 15:08 | Zprávy

Národ čekal, že se stane zázrak, ale nestalo se nic. Takto komentuje zamítnutí návrhu na zrušení amnestie byznysmen Radim Jančura. Ten v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také oceňuje snahu zvoleného prezidenta Miloše Zemana prosadit zákon o prokázání původu majetku a zmiňuje možnost, jak dotlačit poslance, aby pro tuto normu zvedli ruku.

Byznysmen Jančura: Občane, k tomuto donuť své poslance...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Jančura, majitel Student Agency

Ústavní soud nedávno zamítl návrh pražského městského soudu na zrušení prezidentské amnestie. Podle Jančury celý národ čekal na to, jestli se nestane zázrak. „Ten se nestal a budeme se s tím muset naučit žít. Když ústavní právníci nejsou schopni vytvořit společný právní názor, je asi zbytečné, aby si ho vytvářeli občané, kteří o tom nevědí skoro nic,“ uvádí podnikatel.

„Občané této země musí respektovat všechny zákony, které jsou, i když o nich ti občané vůbec nevědí, v životě je nečetli a ani jim nerozumí a naproti tomu nejdůležitější a nejjednodušší zákon, který existuje, tedy Ústava, tak té naši politici a právníci nejsou schopni rozumět,“ podivuje se.

Máme milion zákonů a neshodneme se ani v Ústavě

Když už dle jeho slov nerozumíme ani Ústavě, což je malinký zákon o pár stránkách, je smutné, jak řekl Jančura, že my všichni ostatní máme dodržovat milion jiných zákonů, o kterých ani nevíme, že existují.

Zaznívají i návrhy na obžalování prezidenta z velezrady. Argument, že ale Václav Klaus jen využil svoji ústavní pravomoc a nemusí dále nic vysvětlovat, Radim Jančura neuznává.

„Jedna věc je zákon a pravomoc a něco je jakási morální povinnost. Že teď prezident tvrdí, že si může dělat, co chce, není pravda. Nesmí si dělat, co chce, ale nikoli z titulu zákona, ale je náš prezident a musí dělat to, co chce většina. Je to nepsané, ale mělo by to tak být. Skutečnost, že mu zákon něco nenařizuje, neznamená, že to nemusí udělat. Musí zveřejnit, kdo mu radil a proč se tak rozhodl. Stejně tak, jako my musíme chodit do práce, protože se to sluší a patří. Žádný zákon nám to sice nenařizuje, ale my tam chodit musíme. Musíme se chovat slušně, dodržovat zákony a nepsaná pravidla,“ konstatoval majitel dopravní společnosti pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…