„Je jasné, že vlády by měly zacházet opatrně s domněnkou, že růst samotný bude schopen krizi ukončit. Místo toho se vlády vyspělých zemí ekonomik rostoucí měrou začnou obracet k receptům, jenž byly dosud vyhrazeny rozvíjejícím se ekonomikám a jenž ne tak dávno uplatňovaly vyspělé ekonomiky samotné,“ varují experti.
O jaké nástroje má jít? O restrukturalizaci dluhu, vyšší inflaci, omezení kapitálových toků a významné finanční represe. Země jsou podle Reinhartové a Rogoffa zadluženy nejvíc za posledních dvě stě let. Vzhledem k několik let trvající ekonomické krizi přitom nelze očekávat, že se bude situace radikálně lepšit. Státy se tak budou muset vrátit k výše zmíněným krokům, které již v minulosti pomáhaly.
Je třeba dodat, že se ve varujících propočtech ekonomů objevila chyba, na kterou upozornili odborníci z University of Massachusetts. Carmen Reinhartová a Kenneth Rogoff to sice připouštějí, ale dodávají, že na podstatě jejich alarmující zprávy to nic nemění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp