Fiala udělal v maturitách pořádek, pochválil exministra předák školáků

08.09.2013 19:23 | Zprávy

Předseda Národního parlamentu dětí a mládeže, devatenáctiletý Vlastimil Navrátil, by za určitých podmínek byl pro placení školného. Rozhodně ovšem odmítá povinnou maturitu z matematiky. Vadí mu také rozdílná úroveň jednotlivých škol, říká v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Fiala udělal v maturitách pořádek, pochválil exministra předák školáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Předák školáků Vlastimil Navrátil systém českého školství schvaluje. Líbí se mu, že pro mladého člověka je vše jednoduché a nalajnované. Bere to jako ulehčení v tom, že když se v životě hledá, má alespoň nějakou oporu.

Na druhou stranu se mu nelíbí, že se na každé škole vyučuje něco trochu jiného. Mezi školami jsou přílišné rozdíly. Alespoň základní úroveň by měla být stejná, říká pro iDnes.cz. Jen jedna úroveň by také měla být u maturitních zkoušek. Sice v tom případě nevyjde plán přijímat na vysoké školy podle výsledků vyšší úrovně, díky jednotné zkoušce ale bude možné studenty lépe srovnávat.

Povinnou matematiku ne

Rozhodně by povinnou součástí maturity neměla být matematika, tvrdí Navrátil. "Jsem proti povinné matematice, ale hodně lidí tvrdí, že je potřeba, protože rozvíjí logické myšlení. Školy by se tomu musely přizpůsobit, někde přidat hodiny navíc. U sebe vím, že bych to nezvládl. Studentům bych to nezáviděl," říká.

Sám zažil zmatky ve státních maturitách, kdy se doslova za pochodu měnily podmínky. "Líbil se mi ale ministr Fiala, že v tom udělal větší pořádek a studenti byli klidnější," dodal předák školáků.

Na škodu podle Navrátila je, že učitelé často nevyužívají dostupné moderní technologie. Někteří učitelé se prý sice snaží, ale většina z nich se brání využívání internetu. Nikdy se prý ale nesetkal s tím, že by nějaký učitel řekl, že za svůj nízký plat nebude něco dělat. "Učitelé převážně chtějí učit, chtějí být dobří. Nebo už tam jsou dlouho a čekají na důchod," dodává předák školáků.

Školné by se odrazilo na kvalitě výuky

Jasný názor nemá Navrátil, co se týče školného či zápisného, o kterých se dlouhodobě diskutuje. Může některé studenty odradit, ovšem na druhou stranu zase může vést ke zkvalitnění výuky. "Není to obrovská překážka, ale ani věc, která vás nadchne," říká. "Samozřejmě ale záleží, jak by bylo školné vysoké," dodává.

Studenty by školné podle Navrátila určitě omezilo, hodně by se rozmýšleli, zda na vysokou školu jít. "Připadá mi, že vysokoškoláků je moc. A když je něco placené, tak si toho lidé více váží, takže by pak kvalitě výuky určitě věnovali větší pozornost," říká v rozhovoru pro iDnes.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…