Je zle: Klidně jdi z vlády, kníže! Nás vydírat nebudeš, zní z ODS

12.01.2012 12:26 | Zprávy

AKTUALIZOVÁNO Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvedl pro LN, že pokud vláda nepodpoří fiskální unii Evropské unie, tak v takové vládě by být nechtěl. Podle LN hrozí odchodem TOP 09 z vlády. Od politiků ODS za to Schwarzenberg sklidil velkou kritiku s tím, že jeho vydírání ustupovat nebudou.

Je zle: Klidně jdi z vlády, kníže! Nás vydírat nebudeš, zní z ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil

Podle Schwarzenberga by vláda měla bez jakýchkoli podmínek souhlasit se vstupem do nové rozpočtové a hospodářské unie a vzdát se tak suverenity nad státním rozpočtem.

„Nebudu sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Je naším bytostným zájmem sedět u stolu a podílet se na zásadních rozhodnutích, která nás silně ovlivňují,“ potvrdil Schwarzenberg pro Lidové noviny svůj postoj s tím, že kdykoli jsme v minulosti zůstali stát mimo integraci, vyšli jsme z toho menší.

V koaliční smlouvě, kterou Schwarzenberg podepsal, se ale píše: "Schvalování národních rozpočtů musí zůstat výsadní pravomocí národních parlamentů členských států".

Co se dělo na vládě

Podle informací ParlamentníchListů.cz od zdroje z vlády byla na středeční vládě poměrně dlouhá debata. Meritum věci je v tom, že původně měl být vznik fiskální unie zakotven v primárním právu, ale Velká Británie to vetovala. Zbylí evropští lídři se tedy dohodli, že stejný obsah bude prosazen mezinárodní smlouvou, a ne změnou Lisabonské smlouvy.

Ministr ODS Alexandr Vondra na vládě argumentoval, že se sice de iure nejedná o změnu primárního práva, ale de facto ano, neboť se jedná o stejný obsah. Stejný postoj má i premiér Petr Nečas, podle něhož se nelze rozhodovat bez znalosti smlouvy Schwarzenberg naopak trval na formální stránce věci. TOP 09 si k této záležitosti nepřeje referendum, protože je dost možné, že by občané smlouvu odmítli, a tak se TOP 09 drží formalit. Podle koaliční smlouvy by totiž každá změna primárního práva měla být odsouhlasena v referendu.

Vondra položil ministrům Schwarzenbergovi otázky, zda nyní jsou rozpočty států v jurisdikci Evropského soudního dvora v Lucemburku, zdali přijetím smlouvy budou a zda to znamená významný přenos kompetencí. Kalousek i Schwarzenebrg se shodli, že nyní jurisdikci ESD nemá a smlouvou by ji získal. Ve třetí otázce se neshodli. Kalousek říkal, že by to významný přenos byl, Schwarzeneberg, že nikoli.

Bruselská vláda TOP 09 a socialistů

ODS považuje Schwarzenbergovo ultimátum za skandální. „Rozpočtová suverenita České republiky je pro mě tak zásadní věc, že jestli chce TOP 09 a Karel Schwarzenberg odejít z vlády, tak ať jde a udělá třeba novou vládu se svými eurosoudruhy z ČSSD. Asi se na to již chystá. V případě, že se takováto věc schválí, nemá již tato vláda žádný smysl. A ani žádná budoucí vláda nemá význam, protože již nebude o ničem rozhodovat. Když bude i o našem rozpočtu rozhodovat Brusel, nezůstane vládě a České republice de facto již žádná suverénní pravomoc. Tato věc je pro mě stejně zásadní jako Lisabonská smlouva. Pokud chce pan Schwarzenberg, aby nám vládnul Brusel, může rovnou přejít z české vlády do orgánů Bruselu. Jeho nátlaku bychom neměli v žádném případě ustupovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz Nečasovi blízký europoslanec, člen výkonné rady a šéf regionálního sdružení Vysočina Ivo Strejček.

"Já vůbec nemohu uvěřit, že by ministr zahraničí něco takového mohl říci a myslet to vážně. To by pak skoro naznačovalo, že je spíše jen vyslancem Evropské unie či Německa v české vládě a o naší zahraniční politice rozhoduje jen to, co si myslí u Hohenzollernů či u Habsburků. Nicméně protože jsem v naší domácí politice už zažil ledacos, tak nemohu vyloučit ani možnost, že byl o takové mezní vyjádření ve skutečnosti jen požádán někým, kdo si myslí a chce udělat totéž a třeba si jen potřebuje zachovat tvář," uvedl poslanec Aleš Rádl.

"Myslím si, že přenos kompetencí nad naším státním rozpočtem do Bruselu by fakticky znamenalo konec naší samostatnosti, a tudíž by měl premiér vytrvat. Bude mít podporu celé ODS," říká poslanec Jan Bureš.

„Jen to potvrzuje obavy, že TOP 09 hledá záminku, jak shodit tuto vládu a začít budovat ´proevropskou´ alianci s ČSSD. Ty signály máme už delší dobu, čím více to popírají, tím je to pravděpodobnější. Pokud jde o EU, klíčové je, aby tato smlouva platila jen pro členy eurozóny a aby se o členství ČR v eurozóně rozhodlo v referendu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz předseda europoslaneckého klubu ODS Jan Zahradil. Ten totiž obavu z toho, že chce TOP 09 udělat vládu s ČSSD, zmínil v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz před Novým rokem.

„Když pan Schwarzenberg nechce být ve vládě, tak ať odejde. Asi je to kvůli tomu, že chce být prezidentem. Nevím, do jaké míry jeho vyjádření reflektuje postoj celé TOP 09. Čili klidně ať odejde a TOP 09 pak může do vlády nominovat jiného, snad méně eurofilního ministra,“ uvedl senátor ODS Jaroslav Kubera.

Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra říká, že takzvaný fiskální kompakt může vázat jen členy eurozóny, pokud se na tom dohodnou. "ČR v eurozóně není a v tomto volebním období do ni ani vstoupit nemůže. Proto jakékoli vydírání není ani na místě a ODS mu ustupovat nebude. Dohoda členů eurozóny zatím není hotová, a proto nechci dělat kategorické závěry. Nicméně se jeví, že může jít o zásadní posun pravomocí na evropské instituce a pokud bychom řešili naše přistoupení k ní, pak v koaliční smlouvě je napsáno, že v této věci by u nás mělo být referendum," řekl ParlamentnímListům.cz ministr.

"Je nutné znát podmínky smlouvy. Zatím je předčasné říkat definitivní rozhodnutí," uvedl stručně ministr zemědělství Petr Bendl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…