Procesní chyba se dokáže dokonale vymstít. Zvlášť když u toho jsou média a kabaret je v tisku dopředu patřičně avizován. Přesně to se v úterý stalo lídru VV a předsedovi bezpečnostního výboru Radku Johnovi. Znepokojila jej totiž kontrola nařízená bývalým a pravděpodobně i budoucím pražským vrchním státním zástupcem Stanislavem Mečlem na jemu podřízeném Městském státním zastupitelství v Praze. Tu údajně provázela řada nejasností, kontroloři šli i po ´živých´ kauzách, což by prý rozhodně neměli.
Dosáhli, čeho chtěli...
Způsob, jakým chtěl informace o dění na MSZ získat předseda výboru John byl ale minimálně nešťastný, předvolat státní zástupce bez zbavení jejich mlčenlivosti totiž výbor nesmí. John to přesto udělal a získal pro svůj záměr podpisy osmi z patnácti poslanců v orgánu působících. Ministr spravedlnosti Pospíšil, taktéž předvolaný před poslance jednání využil k čemusi, co média nazvala dokonalým divadelním představením se spokojenými diváky. A státní zástupce figurující v kauze sebou nepřivedl s jejich omluvou, že před výborem bez zbavení mlčenlivosti vystupovat nebudou. Poslanci si tak museli v justičním dramatu vystačit s jedinou postavou.
I přes úterní debakl se ale John nevzdává svého záměru zjistit, co se vlastně na MSZ v Praze dělo. "Bylo dosaženo toho, co chtěli, tedy že se nepodařilo projednat dané téma. Připomínám, že mimořádná schůze výboru se svolala kvůli podezření z několikanásobného porušení zákona," řekl ParlamentnímListům.cz John.
Podle informací deníku Právo mělo minulé pondělí po poledni obdržet vedení Městského státního zastupitelství v Praze oficiální informaci, že v jeho úřadu dojde ke kontrole ze strany nadřízeného vrchního státního zastupitelství. Už za hodinu byli kontroloři na místě a požadovali celkem 34 spisů ke sporným kauzám týkajícím se často i politiků. Mezi nimi i 16 živých případů, z nichž devět odmítla městská státní zástupkyně vydat.
Kontroloři měli požadovat šestici spisů obvodních státních zastupitelství, kde vrchní státní zastupitelství neprovádělo dohled, takže nemá právo na spisy. Lidé od Mečla prý chtěli prý i obsah kompletního rejstříku spisů, obsahující kompletní evidenci trestních oznámení.Jako nestandartní krok to označila bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Podle ní jde o pokus o vysátí citlivých informací o aktérech kauz. Všechny tyto údajné prohřešky vyjmenovává i John.
"Pan ministr Pospíšil nedokázal na naše dotazy odpovědět bez kolegů ze státních zastupitelství. Na základě jeho výzvy tedy položím do týdne naše otázky a do čtrnácti dnů očekávám odpověď," uvedl John. V případě, že se odpovědí nedočká, má prý v záloze další řešení. Jak ale chce postupovat, nenaznačil. "Bylo to skvěle sehrané představení. Dosáhli však pouze odsunutí odpovědí na později. Účel ale bude stejně splněn," deklaruje John.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: az