„Nechali jsme si přepočítat výsledky letošních předčasných voleb na většinový systém s dvoumandátovými obvody. V něm by hnutí ANO získalo 74 a ČSSD 79 křesel. Pro sestavení vládní koalice bychom nepotřebovali žádnou třetí stranu, což by určitě přineslo větší stabilitu než současné poměry ve sněmovně. Mám na stole analýzu a z ní vyplývají jednoznačné výhody většinového systému pro stabilitu vlád,“ zdůrazňuje Jourová.
Zároveň prý ale politici neusilují o žádnou revoluci a uvažují o tom, že ponechají v platnosti současnou Ústavu. Základní zákon státu by se prý měl měnit co nejméně a politička nevylučuje možnost, že by změny mohly být začleněny do stávajícího rámce. ANO prý před volbami v rámci programu pracovalo také na otázce Ústavy a občanské společnosti, ale předčasné volby neumožnily tyto body řádně dopracovat. Další diskuse se teď povede na půdě Parlamentu ve zvlášť ustaveném podvýboru pro tuto otázku. Prostor k vyjádření svého pohledu na věc dostanou zástupci všech sněmovních stran.
Ačkoli Věra Jourová prohlašuje, že by se případná změna volebního systému obešla i bez změny Ústavy, zkušenost ukazuje něco jiného. O stejný krok se totiž pokusily společnými silami ČSSD a ODS v době existující opoziční smlouvy mezi Václavem Klausem a Milošem Zemanem. Jejich snahy však u Ústavního soudu napadl tehdejší prezident Václav Havel a soudci mu dali za pravdu. Ustanovení, jež výrazně narušovala charakter poměrného volebního systému, který je zakotven v Ústavě, soudci zrušili. V platnosti tak zůstala pouze část zákona.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp