"Podstatou každé amnestie je výraz jisté velkorysosti. Je dáním šance vrátit se k normálnímu životu pro ty, kteří pochybili. Je jistým odpuštěním těm, kteří nespáchali žádné velké zločiny či nebyli v posledních letech opakovaně trestáni," prohlásil tehdejší prezident Klaus, který svou amnestií zastavil např. stíhání manažerů H-Systemu, kteří v devadesátých letech okradli řadu lidí o jejich celoživotní úspory.
Nečas, Němcová, Babiš a nekorunovaný král Hašek
Pomýleného výroku se dopustil také expremiér Nečas, který krátce po policejním zásahu na Úřadu vlády kategoricky prohlásil, že premiérský post neopustí, aby krátce na to podal demisi. Nepříliš slavně dopadla i jeho nástupkyně ve volebním boji Miroslava Němcová, která opakovaně prohlašovala, že ODS nezíská osm procent. Věřila, že to bude přes deset. Nakonec se ukázalo, že měla vlastně pravdu, neboť občanští demokraté získali 7,7 procenta.
Nejinak tomu bylo i u šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, který věřil v zisk třiceti procent hlasů. Nakonec získal dvacet. Vítězem ankety se ale zřejmě stal jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se pár hodin po uzavření volebních místností vydal na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem do Lán a následně ji popíral před kamerami se vší zarputilostí. Později ji však potvrdil další z účastníků schůzky Milan Chovanec, možný příští ministr vnitra.
Nepravdivé výroky ale pronášel i poslanecký nováček Andrej Babiš, když tvrdil, že si neumí představit koaliční spolupráci s ČSSD, a po volbách k ní svolil. Následně tvrdil, že do vlády s ČSSD vstoupí pouze po boku lidovců, aby pár dní na to prohlašoval, že vlastně lidovci v koalici nejsou třeba, protože lze většinu ve sněmovně získat i s jinými partnery.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp