Předtím ale ve Šluknovském výběžku tuto problematiku probral s deseti tamními starosty. Už v červnu mají poslanci od obou politiků dostat na stůl legislativní úpravy, které okleští možnosti lichvářů a majitelů ubytoven.
Doplatky na bydlení ovšem nejsou zrovna v Chanově žádným problémem. Byty tu jako jediné z celého Mostu patří městu, nikoli soukromému subjektu či družstvu. Mimochodem zde město eviduje dluhy na nájemném odhadem přes devadesát milionů korun. „To tady vůbec neřešíme, to patří městu. Tady se nic takového nemůže stát. To nehrozí,“ upozornil ho místní obyvatel Petr Bažo, že tady žádný vychytralý ubytovatel dávky za bydlo nepřizpůsobivých neinkasuje. „Ano, ano, vím, já jen, že jsem to řešil ve Šluknovském výběžku. A co říkáte na ty návrhy omezující lichvu? Ne všichni jsou géniové a inteligentní, aby si spočítali, co a jak,“ dal se s ním do debaty senátor Tomio Okamura před chanovským kulturním centrem.
„To jo, to je správné, rozhodně. Ty lidi jsou na dávkách, dostanou je, pak je prohrají, tak to je pak velký problém. Pak přijdou na řadu lichvy a dostanou se do situace, kdy už není cesty zpátky. Takže tohle bychom my a lidi, co tu bydlí, určitě podpořili,“ kýve hlavou Petr Bažo a s ním i ostatní Romové, kteří se postupně k hloučku senátorova doprovodu a novinářů přibližují. „Tak to je skvělé, že tu máme shodu,“ září s úsměvem senátor se zkušenostmi ze Zlínského kraje a dodává, že lichva je pak spouštěčem dalších problémů, zejména zadlužení rodin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš