Dlouho se politická kariéra Bohuslava Sobotky zdála být křišťálově čistou. První „škraloupek“ na povrch vyplaval v létě 2009. To už skoro rok vlastnil Sobotka v Praze čtyřpokojový byt v pražských Stodůlkách o rozloze 120 metrů čtverečních s terasou ještě o padesát metrů větší. Tehdy „hnidopiši“ z časopisu Týden spočítali, že podle majetkového přiznání nemohl Sobotka z běžných příjmů na byt ušetřit.
Sledujeme téma Škoda Plzeň
Nic nezákonného, snad jen nedobře vypadající...
Týden pak Sobotka popíral, že by si na byt nastřádal jinak, než poctivě. Dokonce rozeslal tiskovou zprávu, v níž informace časopisu označil za politicky motivovaný hrubý a ničím neodůvodněný útok na svoji osobu. Nakonec ale kápl božskou. Žádný zákon totiž neporušil, jen vychytrale využil toho, co by jiní mohli nejvýš označit za nemorální.
Nakonec však přiznal: „Ano, používal jsem k tomu i peníze z poslaneckých náhrad. Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval," uvedl tehdy pro deník MfD. Pro HN pak dodal: „Příspěvky na dopravu nebo na reprezentaci jsem málokdy vypotřeboval, takže mně zůstaly. Ale to přece není nic nezákonného, možná to jen nepůsobí dobře."
...a nedají mu pokoj
A zase ten Týden. Tentokrát přišel s informací, že v roce 2006 předložil coby ministr financí do vlády návrh na příspěvek 1,5 miliardou korun na likvidaci ekologických zátěží ve společnosti Škoda Holding.
Časopis Týden v té souvislosti upozorňuje na podivné okolnosti oné transakce. A o co šlo? Podle Týdne si plzeňskou Škodovku za 800 milionů (prodejní cena státního podílu byla 350 milionů) pořídila před osmi lety společnost Appian Machinery.
Stát se v té souvislosti zavázal likvidovat ekoškody v privatizovaných společnostech, a to pouze do výše prodejní ceny podniku. Jenže nakonec byl nepoměrně štědřejší. Nejprve se zavázal přispět dvěma miliardami, později jeho garance likvidace ekologických škod vystoupala až na 9,5 miliardy korun, tedy až do výše kmenového jmění firmy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk