Poslanec ODS podrobně vysvětlil, proč si poslanci zaslouží výšší plat

18.07.2012 14:25 | Zprávy

Poslanec ODS Aleš Rádl ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz podrobně vysvětlil, proč si podle jeho názoru ústavní činitelé včetně poslanců zaslouží zvýšení platu, se kterým přichází ministr práce Jaromír Drábek. Drábek uvádí, že jen reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu.

Poslanec ODS podrobně vysvětlil, proč si poslanci zaslouží výšší plat
Foto: aradl.cz
Popisek: Exposlanec Aleš Rádl

Zvýšení platů předpokládá návrh novely platového zákona, který na čtvrteční zasedání vlády odeslal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

O kolik si polepší

Poslanci, jejichž nynější základní hrubý plat je 55 900 korun, by dle návrhu měli brát 66 700 korun. Ministr by si z dnešních 106 600 polepšil na 127 200 korun a plat předsedy vlády by se navýšil z 150 100 na 179 tisíc korun. Prezident by místo 186 300 korun měl dostávat 222 200 korun.

Úměrně tomu mají vzrůst i zdaňované náhrady těchto činitelů. U zákonodárců se nyní pohybují mezi 29 000 a 39 400 korunami, zvednout se mají na 34 600 až 47 000 korun. Ministr má místo 15 600 dostávat 18 600 korun, premiér místo 19 200 korun 22 900 korun. Prezidentovi má mít již nikoli 173 300, ale 206 800 korun.

Snižování platů poslanců je populismus

Poslanec ODS Aleš Rádl vysvětlil podrobně svůj postoj. „Tento návrh určitě podporovat budu, protože je to správná reakce vlády na předchozí rozhodnutí Ústavního soudu i na faktický stav. To, co platí pro soudce, platí v neztenčené míře i pro všechny ústavní činitele a vyjmout z nějakých pevně nastavených pravidel jen skupinu ústavních činitelů je v rozporu s cílem a záměrem zákona. Navíc se jasně ukázalo, že ti, kteří prosazovali zmrazení a pak i snížení platů ústavních činitelů, to dělali především proto, že takto chtěli jen některé své kolegy dostat do vlastní korupční závislosti,“ řekl redakci Rádl.

„Nelze si navíc nepovšimnout, že všechny tyto rádoby populistické návrhy, jak ústavním činitelům snížit celkové příjmy, fungují v praxi právě opačně a popularitu spíš snižují, než naopak a že zcela zřetelně platí, že čím menší odměna za práci, tím menší prestiž a respekt. Takže představa, že návrhem snížit či zmrazit si plat nějaký politik získá něco jako uznání, je zcela prokazatelně směšná. Takové naivitě totiž nakonec zatleská jen nějaký primitivní novinář, který žije z toho, že plive na ústavní činitele, protože má pocit, že takto se ta jeho práce lépe prodá,“ míní poslanec.

„Pokud vím, tak skutečnost je taková, že ´poslanci´ byla zatím jediná profesní skupina, která si příjem reálně a fakticky snížila, a to vlastním rozhodnutím, a to v situaci, kdy příjmy všech ostatních profesních skupin včetně důchodů navzdory ekonomické stagnaci trvale rostly, a to jak nominálně, tak reálně. Příjem ústavního činitele, je-li vztažen k době před úplným zastavením valorizace, je menší možná už o více než třicet procent, než odpovídá původnímu záměru zákona o platech soudců a ústavních soudců a ústavních činitelů. A přesto je někdo schopen stále blábolit o velkých platech poslanců. Není žádný důvod k pokračování této nedůstojné absurdity, a tak návrh ministra Drábka vnímám jako správnou snahu napravit hloupý populismus, kterému sněmovna zcela chybně v minulosti podlehla, což nyní konstatoval i Ústavní soud,“ uzavřel Rádl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…