Silou už nic neprosadíš, Nečasi. Novinář o slaboučké a křehké vládě

13.09.2012 7:41 | Zprávy

Vláda se ocitla na okraji propasti. Může za to spíš skupina rebelujících poslanců občanských demokratů, kteří ve sněmovně odmítli odhlasovat daňový balíček, nebo jsou hlavními původci vládní krize premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek?

Silou už nic neprosadíš, Nečasi. Novinář o slaboučké a křehké vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Nečas s Miroslavem Kalouskem

Nad touto otázkou se zamýšlí Bohumil Pečinka ve svém komentáři pro časopis Reflex. Upozorňuje, že balíček nepopulárních zákonů zvyšujících daně a zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi přivedli tito dva politici do sněmovny před půl rokem za zcela jiné politické situace. V té době měla koalice v Poslanecké sněmovně jistou většinu hlasů. Poté, co koalici opustily Věci veřejné, se ale situace změnila. Nečasův kabinet se tak musí snažit získat nejednoznačné hlasy přelétavých poslanců pro každý zákon zvlášť.

Podle komentátora počítali vládní stratégovén s tím, že skupina politiků kolem Víta Bárty nebude chtít předčasné volby, takže nebude proti vládě hlasovat. To se jim ale vymstilo. "Jestli má dnešní Nečasova vláda přežít, musí si uvědomit svou stojedničkovou existenci a v její logice se chovat. Předně by měli premiér Nečas a ministr financí Kalousek zapomenout na to, co se v politické terminologii nazývá 'hlasování na sílu', založené na vydírání ve stylu buď nám schválíte, co chceme my, nebo padne vláda a vy zmizíte ve vesmíru," píše Pečinka.

Dnes každý důležitý zákon musí být předem projednán s jednotlivými zákonodárci, takže vyděračský potenciál už nedrží vláda, ale poslanci, kteří jsou přesvědčeni, že drží stojedničkovou většinu. Tato logika mění celý způsob vyjednávání o zákonech a personálních šarádách.

Nečas s Kalouskem si to sami vybrali...

"Už nepůjde odvolat Věcem veřejným policejního prezidenta a chtít po nich, aby pár dní poté odhlasovaly nepopulární vládní zákony. Už nepůjde mluvit o nich jako o 'slizu' a současně po nich chtít hlasy za účelem udržení 'antislizové' koalice," píše komentátor Reflexu.

Jestli má vláda dále fungovat, musí také upravit svoje programové prohlášení. Neúspěšná hlasování z minulého týdne ukázala, že nastala nová politická situace. "Přežít může jen vláda, která zpřesní svůj program a bude více naslouchat nezávislým entitám ze sněmovny. Bude to nepříjemné, bude to místy i potupné, ale sami Nečas s Kalouskem si tuto cestu vybrali," vysvětluje Pečinka.

Pokud by premiér a ministr dále vyvolávali situace typu schvalte tyto zákony, nebo budou předčasné volby, objektivně prý navozují situaci, že mimořádné volby skutečně budou. "Kdo pak bude hlavním viníkem nastalé situace? Malí vyděrači typu Tluchoře, anebo ti velcí z čela vlády?" uzavírá otázkou komentátor Reflexu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…