Nejvýraznějším hostem Michaely Jílkové bude ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Ten prý již chystá komplexní řešení, které zvýší tlak na nepoctivé obchodníky. „Novela by měla zabránit tomu, aby jednatelé nebo členové představenstva právnické osoby, které byla sankčně zrušena živnost, mohli pokračovat v podnikání v oboru tím, že založí jinou právnickou osobu,“ prohlašuje.
Čest oboru bude v pořadu hájit Josef Bárta, společník firmy, pořádající prodejní akce pro seniory. Je třeba uvést, že jde o firmu, která je v rámci branže považována za jednu z nejslušnějších. Zastává názor, že prodejci nedělají nic nezákonného. „To, co se teď strhlo po odvysílání dokumentu Šmejdi, je nepříjemné, ale byla vidět jen špička ledovce v tom smyslu, že se ukázalo jen to nejhorší,“ prohlašuje. Podle něj je právě v této oblasti důležitá role konkrétních prodejců, proto by měli být za případná porušení zákona trestáni oni, nikoliv firmy.
Na jeho straně stojí též další host, obráběč z Vysokého Mýta Jaroslav Bláha. „Každý si může prodávat, jak chce, kdy a kde chce. A buď to někdo koupí, nebo ne,“ prohlašuje. Pokud má někdo strach, že nedokáže prodejcům odolat, má prý sedět doma a nikam nejezdit. Podle něj je velmi zajímavé, že důchodci mohou zaplatit padesát tisíc korun za sadu hrnců. On by prý takovou částku zaplatit nemohl.
O zkušenosti s prodejní akcí bude vyprávět Stanislava Drahá z Prahy. Ta reagovala na pozvánku na akci, která nebyla označena jako předváděcí či prodejní. Proto byla překvapena, když byli účastníci výletu najednou zahnáni do hospody, kde jim začaly být předváděny hrnce, nabízené za nehoráznou cenu. Jako zdravotní sestra okamžitě rozpoznala nesmyslnost argumentů, když ovšem chtěla akci opustit, byli na ni organizátoři velmi nepříjemní.
Další host, Roman Zavadil, podniká v oblasti přímého prodeje. Jeho firma vyrábí a prodává nádobí. Podle něj na předváděcí akce chodí takřka výlučně starší lidé. Není to však proto, že by je tam někdo „naháněl“, ale proto, že mladší generace o tyo akce nemají zájem, protože na ně nemají čas. Uznává, že některé firmy jednají neférově a někdy i agresivně, ale v jeho firmě se prý nic takového neděje.
Ústřední ředitel České obchodní inspekce Vladimír Velčovský tvrdí, že předváděcí akce dříve bývaly pro seniory zpestření života a možnost setkání s vrstevníky. Nyní se však změnily v noční můru. Inspekce prý těmto akcím věnuje maximální možnou pozornost. V loňském roce prý uskutečnila celkem 281 kontrol, a v 204 případech objevila porušení některé z povinností.
V publiku usedne též psycholožka Romana Mazalová, která se podílela na vzniku dokumentu „Šmejdi“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav