„Ukáže se, kdo je jak silný, jaká frakce je silnější, čí pozice je ohrožena. Pokud například místopředseda ČSSD Michal Hašek získá na jižní Moravě víc preferenčních hlasů než šéf strany, může dojít k přehodnocení pozice Bohuslava Sobotky uvnitř sociální demokracie,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz politolog Petr Just, jaké důsledky může mít rozhodování voličů. A není vyloučeno, jak naznačují hradní tamtamy, že v sociální demokracii, která má nakročeno k volebnímu vítězství, může kroužkování voličů ovlivnit, kdo nakonec usedne v čele příští vlády.
Také pro budoucí stranickou kariéru úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby a volební lídryně Miroslavy Němcové bude hrát nepochybně roli, jakou podporu voličů získají nejen pro ODS, ale i oni osobně. „To se nepochybně odrazí na jejich postavení uvnitř ODS,“ připouští Just, protože v bývalé nejsilnější vládní straně panuje v současné době určité dvojvládí. „Vzhledem k tomu, že úřadujícím předsedou je po rezignaci Petra Nečase první místopředseda Martin Kuba a celostátní volební lídryní Miroslava Němcová, je tu určitá dualita. U této dvojice bude výsledek, jaký pro stranu ve svých regionech získají, do jisté míry rozhodovat, až se bude na řádném kongresu strany volit vedení, ke komu se strana přikloní,“ je přesvědčen politický analytik.
Když se dva perou, třetí se směje
Pozice Kuby ani Němcové není podle Petra Justa jednoduchá. „V případě Kuby kvůli okolnostem nepříliš úspěšného dosavadního působení v jižních Čechách, kde je nyní volebním lídrem, v případě Němcové proto, že ODS v Praze není v úplně nejlepší kondici,“ říká Just. A přitom právě na výsledku voleb v Praze se podle něj ukáže, kdo je dominantní partají na pravé straně politického spektra. Politolog nevylučuje, že případný volební neúspěch v jižních Čechách i v Praze může vytáhnout do čela úplně někoho jiného, kdo dosáhne ve svém regionu daleko lepšího výsledku než tato dvojice.
Zavedené strany nepustí na kandidátky nezávislé osobnosti
Většina politických stran už představila své lídry v jednotlivých regionech. „K žádnému překvapení, že by se strany uchýlily k něčemu novému, nedošlo. U zavedených partají jsou na kandidátkách většinou lidé, kteří už ve vyšších patrech politiky byli,“ prohlásil politolog Rudolf Kučera. U parlamentních stran probíhají takové boje o místa na kandidátkách, že se na ně nedostane nikdo, kdo stojí mimo stranu. Za nezávislého nepovažuje politolog ani lídra jihomoravské kandidátky ODS, bývalého ministra školství Petra Fialu. „Není to nový člověk, celou dobu sloužil ODS, nakonec ho dali na post ministra. Teď sázejí na to, že neudělal žádný velký průšvih,“ hodnotí lídra ODS na jižní Moravě.
Boj o volitelná místa na kandidátkách stran je velmi drsný
Je vidět, upozorňuje Petr Just, v případě vnitrostranického boje uvnitř ODS, že si členové strany uvědomují, že šanci dostat se do Parlamentu mají jen ti na špici kandidátky, protože strana na tom s popularitou není po několikaletém vládnutí dobře. „Vede to až k tomu, že se v primárkách nekolegiálním způsobem atakovali a osočovali,“ upozorňuje politolog. Zejména u velkých stran, u nichž šla obliba dolů, panuje velká nervozita, jak volby dopadnou, proto je boj o volitelná místa někdy velmi drsný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová