Strážkyně elektřiny u Moravce ukázala čísla za soláry a nařkla novináře. Věc má dohru

18.02.2013 14:52 | Zprávy

S alarmujícími čísly o tom, kolik letos zaplatíme za zelenou elektřinu, přišla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Její počínání prý není po chuti lidem ze solárního byznysu, a tak jistá skupinka dostala zakázku na její odstranění z čela úřadu. Měla k tomu pomoci i média, ale Vitáskovou jmenovaní novináři takové podezření rázně odmítli.

Strážkyně elektřiny u Moravce ukázala čísla za soláry a nařkla novináře. Věc má dohru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Využívání solární energie jen potvrzuje rčení o dobrých úmyslech, jimiž je dlážděna cesta do pekla. Původní záměr se změnil z mnoha důvodů v obrovský byznys pro vyvolené, jehož důsledkem jsou rostoucí ceny elektřiny. Zelená energie ji za pár let prodražila mnohonásobně jak pro domácnosti, tak pro průmyslové podniky. Dodavatelům solární energie totiž nahrálo přemrštěné stanovování výkupních cen fotovoltaických elektráren.

Petr Nečas uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že vzhledem k hrubému domácímu produktu máme vůbec největší procento elektřiny získané ze slunečních kolektorů, vyrábí se jich u nás více než ve slunečném Španělsku. Za boomem solární energie je podle předsedy vlády agresivní skupina podnikatelů a peníze, které získávají, končí na zahraničních kontech.

Exministr životního prostředí podporuje plán na rozkrytí vlastníků

„Chci, aby se rozkrylo pozadí vlastníků, protože oni nepodnikají v tržním prostředí, ale v regulovaném odvětví,“ řekl Nečas. Elektřina z obnovitelných zdrojů je silně dotovaná. Podle Nečase natolik, že se žádné společnosti nevyplatí postavit novou elektrárnu, nejen jadernou, ale ani uhelnou nebo plynovou. O solárních baronech se už zmiňovaly výroční zprávy Bezpečnostní informační služby z let 2009 až 2011.

„Považuji záměr rozkrytí vlastníků za správný. Tam, kde jsou součástí podnikání akciové společnosti veřejné zakázky, dotace, a tam, kde jde o regulovaný byznys, má být vlastnická struktura naprosto otevřená,“ přidává se pro ParlamentníListy.cz k Nečasovu názoru bývalý ministr životního prostředí a premiérův spolustraník Pavel Drobil.

Od roku 2006 šlo o brutální nadsazení cen proti tomu, co určoval zákon

Na to, jak se dění v oblasti solární energie nekontrolovaně zvrhlo, poukázala v nedělních OVM na konkrétních příkladech předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Začalo to už v roce 2005, kdy byla cena elektřiny z obnovitelných zdrojů nastavena pro rok 2006. „Cena mohla být od prvopočátku Energetickým regulačním úřadem stanovena podstatně níž, kdyby se striktně dodržoval zákon,“ prohlásila Alena Vitásková a předložila grafy, z nichž vyplynulo brutální nadsazení cen proti tomu, jaké byly kupříkladu v Německu nebo mohly být podle zákona u nás.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…