Tak hovoří ženy ze Šluknovska: Neposílej dceru do školy, ušetříš za vlak

01.02.2012 13:59 | Zprávy

Jak ušetřit ve Šluknovském výběžku? „Neposílej dceru aspoň jednou týdně do školy, ušetříš za vlak a k obědu jí doma vždycky nějaký chleba namažeš,“ vyposlechl si radu novinář a spisovatel Karel Hvížďala od starousedlice ze Šluknovska. Její slova to ale nebyla, ona paní tuto větu totiž zachytila ve vlaku z hovoru jiných dvou žen. Ty bydlí rovněž na Šluknovsku.

Tak hovoří ženy ze Šluknovska: Neposílej dceru do školy, ušetříš za vlak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti Romům

V současné době jsou někteří obyvatelé Šluknovského výběžku prý již v tak špatném psychickém stavu, že již nic neočekávají. Nemají práci a sedí doma u televize. Ohřát se chodí do hospod.

„Za místními problémy podle znalců nemohou Romové, ale celková situace, za kterou nesou zodpovědnost politici: Šluknovský výběžek patří mezi nejchudší místo v Čechách, ale už dávno neplatí, že obyvatelé jsou přistěhovalci z různých koutů země. Většina současných obyvatel v produktivním věku se již v tomto kraji narodila, má k tomuto místu vztah a nechtějí se stěhovat někam jinam,“ připsal pak k tomu Hvížďala na svém blogu na Aktuálně.cz.

Připomněl pak fakt, že starostové a místní politici odmítli vládní Agenturu pro sociální záležitosti, kterou tam zastupoval na společném jednání Radek John, jako předseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny a žádají její zrušení. „Domnívají se, že zbytečně odčerpává místním lidem peníze,“ poznamenal Hvížďala.

Začátek problémů? Privatizace v devadesátých letech

Dále ve svém příspěvku připomněl, že hlavní problém Šluknovska je vysoká nezaměstnanost, která začala v důsledku malé privatizace v devadesátých letech.

„Továrny, které tam byly, jako například Bytex: vyráběly koberce a gobelínové potahy, nebo Miko, kde se vyráběly nože, zkrachovaly. V současné době jsou budovy, kde bylo zaměstnáno 80-100 lidí, prázdné a v dezolátním stavu. Realitní makléři pak v tomto kraji skoupili velmi levně prázdné paneláky či jiné opuštěné budovy, prohlásili je za ubytovny a nalákali do nich tzv. nepřizpůsobivé občany a za byty požadují nehorázné nájemné: za dvoupokojový byt kolem osmi tisíc a za třípokojový až dvanáct tisíc, protože obyvatelé na takový nájem nemají, platí to za ně stát. Doplatek na hlavu činí tři tisíce korun,“ uvedl spisovatel.

Koncentrace Romů, kteří vědí o tom, že jsou objektem spekulací většinové společnosti, a nedostatek práce jsou dle jeho soudu pak hlavním důvodem velkého sociálního pnutí v takovýchto místech.

„Jedno si ale můžeme dovolit říci: Sestěhovávání lidí do takových oblastí a ubytoven je možné, dle mého soudu, kvalifikovat jako podněcování k rasové nesnášenlivosti na obou stranách, neboť taková koncentrace eskaluje emoce jak u romských, tak u neromských obyvatel a s tím místní zastupitelstva nic nedělají,“ dodal Hvížďala

Peníze nade vše?

Na závěr si pak zaspekuloval nad tím, že taková situace možná některým tamnějším zastupitelům vyhovuje, protože na ni vydělávají a zároveň o těchto regionech rozhodují.

„Tak tomu ale bude, dokud vrcholní politici sami budou předvádět denně, že peníze u nich stojí na prvním místě v hierarchii hodnot, protože tím vytvářejí obecně přijatelné vzorce chování, což může vést k eskalaci nepokojů i v jiných regionech, jak to vidíme v zahraničí,“ doplnil v úvahách.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…