Audit, který pro ministerstvo financí zpracovala auditorská firma Deloitte Advisory, našel chyby prakticky v každém zkoumaném projektu a Karlovarskému kraji hrozí, že nebude mít z EU proplaceny stovky milionů korun. Hlavním nedostatkem projektů údajně byly závažné chyby při zadávání veřejných zakázek.
Horník: Je to o velkém prů*eru
Když o auditu informoval ParlamentníListy.cz jako vůbec první senátor a opoziční krajský zastupitel Jan Horník (STAN), omlouval se, že nám kazí víkend a uvedl: “Dlouhodobě kritizuji konání koalice ČSSD a KSČM v Karlovarském kraji, co se týče jejich působení v rámci evropských dotací. To, že našemu kraji zřejmě hrozí kvůli koaličnímu šlendriánu neproplacení až 800 milionů korun, je však víc než alarmující. Situace je o to horší, že o tomto problému již Rada Karlovarského kraje věděla dříve, než toto téma zveřejnila média.
Nenecháme se zase opít rohlíkem a ani umlčet, o což se krajská koalice dlouhodobě snaží, aby měla tzv. klid a pohodu na svou práci pletich a jiných nepravostí, jež zmiňované audity zřejmě odhalily. Toto již není jen o mé osobě, která podle někoho jen zdržuje jednání karlovarského zastupitelstva. Toto je již o velkém průseru, do kterého se tento kraj dostal, a je už úplně jedno, zda nám nebude přiznáno 800, nebo „jen“ 400 milionů. Průser to je a bude tak jako tak.“
Na hraně zákona?
Podle vedení kraje však audit probíhá na hraně zákona a zcela nestandardním způsobem a navíc je dosud neuzavřen. Kraj mimo jiné auditorům vytýká, že v případě některých projektů doporučovali zpětně použít až dnes platné znění zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, což v současné praxi není možné, neorientovali se v problematice poskytování veřejné podpory, nebo nezohledňovali platnost různých příruček pro žadatele o dotace v různých obdobích.
„Pokud ministerstvo financí nevezme v potaz naše námitky, budeme chtít, aby problematiku projektů posoudil Úřad hospodářské soutěže jako orgán, respektovaný Evropskou komisí, a rozhodl, zda došlo k porušení rozpočtové kázně,“ říká předseda Výboru regionální rady Tomáš Hybner (NS-LEV 21) ve stanovisku, které nám poskytlo tiskové oddělení Krajského úřadu v Karlových Varech.
Ministerstvo financí: Kritiku odmítáme
Názor vedení Karlovarského kraje, že byl audit zadán na politickou objednávku a v rozporu se zákonem, ministerstvo financí zcela odmítá: “Audit nebyl zadán na politickou objednávku, nýbrž byl zadán na základě požadavku Evropské komise, která stanovila jak vzorek, tak i metodiku provádění auditů a zároveň doporučila z kapacitních a časových důvodů využít externí auditorskou firmu. Ministerstvo financí vždy postupovalo a postupuje podle zákona. Audit provedla auditorská firma, která má s ministerstvem uzavřenou rámcovou smlouvu, podle níž tento typ auditů provádí.
Mimo jiné ho prováděla v případě ROP Severozápad i u Krajské zdravotní a.s., kde na nezákonnost představitelé Regionální rady neupozorňovali. Audit nebyl definitivně ukončen a stále probíhá, tudíž zatím není možné komentovat závěry, které v tuto chvíli nejsou k dispozici,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí.
Podle dobře informovaných zdrojů z úřadu Ústeckého kraje ovšem dosud žádné oficiální stanovisko, o kterém hovoří senátor a kandidát na hejtmana za TOP 09 v Karlovarském kraji Horník, nedorazilo.
"Myslím si, že toto celé pochází přímo od ministra Kalouska a je to začátek volební kampaně pana Horníka, kterou určitě pečlivě naplánovali právě s panem Kalouskem, protože jiný program nemají, než poškozovat sociálnědemokratické vedení krajů," uvedl pro ParlamentníListy.cz vysoce postavený politik v regionu, který si nepřál být jmenován.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová