Konec. Chystá se na Zelenského, už je rozvrh. Neudělá s tím nic

09.04.2024 8:42 | Analýza

Italský list La Repubblica přinesl odhalení, že se potichu diskutuje o tom, že by se Ukrajina rozdělila a vzdala se svých území, která už stejně de facto nekontroluje. Tato myšlenka však není nová, zazněla už v srpnu 2023. Tehdy na ni přišla z ukrajinské strany rozhořčená reakce. Jenže myšlenka žije dál. V American Spectator se dokonce objevil i časový rámec, tedy že by se jednalo o „říjnové překvapení“. Analytik Simplicius má za to, že se jedná o způsob, jak by NATO chtělo donutit Putina ke korejskému scénáři. Členství v NATO bude prý Zelenskému „pověšeno před nos“ na dalším summitu aliance. Ale přiznání, že se chystá „rozdělení“ by zdevastovalo ukrajinskou morálku.

Konec. Chystá se na Zelenského, už je rozvrh. Neudělá s tím nic
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Volodymyr Zelenskyj promlouvá ke světu

Pátého dubna italský list La Repubblica uvedl, že na stole je dohoda o Ukrajině, tedy že by se Ukrajina vzdala území, která momentálně okupují Rusové, výměnou za členství v NATO. „Nejedná se o hypotézu, která by byla formálně projednávána na posledním summitu aliance v Bruselu. Je to však jistě možnost, která se cyklicky vrací ve všech neformálních rozhovorech. Dokonce i v posledních dnech. A skutečně se stává hybnou silou urychlení pomoci Kyjevu,“ uvádí deník.

Podle listu není náhoda, že myšlenku členství v NATO zmínil nedávno generální tajemník Jens Stoltenberg a také americký ministr zahraničí Anthony Blinken. Tuto výměnu údajně odborníci považují za způsob, jak ukončit válku. Ale také za způsob, jak „vyfouknout“ vítězství Donaldu Trumpovi, protože ten slíbil, že válku okamžitě ukončí.

Rusku by takto připadl Krym a čtyři oblasti, které má v současné době obsazené. Zbytek by ale byl dle La Repubblica chráněn NATO. List připomíná, že stejný postup byl zvolen například u Německa. Dle listu je nyní řešení akutní, protože hrozí průlom ukrajinských obranných linií. „Ze strachu, že Putinova armáda prorazí, nyní všem evropským představitelům neustále běhá mráz po zádech,“ tvrdí se v článku.

Zmíněná myšlenka skutečně není nová. Stian Jenssen, náčelník štábu generálního tajemníka NATO, se už v srpnu minulého roku omlouval za to, že něco takového zmínil jako možné, protože z Kyjeva přišla rozezlená reakce. „Myslím, že řešením by mohlo být, kdyby se Ukrajina vzdala území a získala za to členství v NATO,“ řekl tehdy s dovětkem, že rozhodnutí samozřejmě záleží na Kyjevu. Dovětek nestačil. „Výměna území za deštník NATO? To je směšné. Znamená to vědomě zvolit porážku demokracie, podporovat globálního zločince, zachovat ruský režim, zničit mezinárodní právo a předat válku dalším generacím,“ reagoval tehdy Michajlo Podoljak, poradce prezidenta Zelenského.

Myšlenka ovšem nezmizela. Třetího března tohoto roku ji zmínil Samir Tata na serveru American Spectator, který přímo mluví o „říjnovém překvapení“, kdy vláda Ukrajiny v souladu s armádou současnou, Ukrajinu, vzniklou v roce 1991, rozpustí a místo ní vznikne nová Ukrajina s hranicemi, nad kterými má vláda Ukrajiny de facto kontrolu.

„Nová Ukrajina bude kompaktní, soudržná a dobře integrovaná politicky, ekonomicky a sociálně (tj. etnicky, jazykově a kulturně) a bude mít prokazatelně hájitelné hranice.  V souladu s tím bude mít nová Ukrajina strategickou autonomii, aby se mohla oddělit od ruské sféry vlivu, aniž by se musela připojit k hospodářským a vojenským blokům, jako jsou EU a NATO,“ uvádí Tata.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pisálci z La Repubblica a západní anállytici všeho druhu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 09.04.2024 9:41:55
zapomínají, že rozdělení Německa a ukotvení jakýchsi vojenských obranných parametrů předcházela konference v Teheránu a další v Jaltě. Obou se účastnil tehdejší šéf SSSR Stalin, který byl naprosto nepominutelný pro jakékoli jednání. Tady chtějí jednat sami a ruskou protistranu postavit před hotovou věc. No, aby jim ten scénář vyšel. Když ho někdo píše sám aniž by se tázal protistrany která má své zájmy, může se stát, že si s celým svým scénářem může nakonec tak akorát vytřít boty. A to se asi stane. Přestal bych dělat ramena a začal jednat, je nejvyšší čas!

|  24 |  0

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…