ParlamentnímListům.cz se totiž ozval zdroj blízký ministerstvu obrany, který upozornil na záměrně nepravdivá tvrzení ředitele sekce vyzbrojování Pavla Bulanta. Ten v reakci na předchozí článek našeho webu o podezřelých a pravděpodobně i nezákonných okolnostech nákupu vojenské munice za více než 200 miliónů korun z dubna tohoto roku, právě přes NAMSU (viz reakce z MO z 14. 10.), prohlásil, že Česká republika je členem programu, v jehož rámci nejsou nákupy zbraní a munice zatíženy žádnými provizemi ani administrativními poplatky.
Související: Vondra lhal vládě v případě nákupu vojenského materiálu
„Jako člen agentury NAMSA totiž ČR platí členské příspěvky po celou dobu svého členství (cca 60000 euro ročně) aniž dosud možnosti jakéhokoliv nákupu pro naše ozbrojené síly využila," píše Bulant v reakci na článek ParlamentníchListů.cz. Češi si tedy platí permanentně prostředníka v obchodech, které můžeme realizovat snadno sami dobře.
„Navíc osvobození od poplatků platí jen pro munici, ale už ne třeba pro techniku, zbraně, letadla, tanky, obrněné transportéry, navigační prostředky, dalekohledy apod. V takových případech se agentuře NAMSA platí provize nebo třeba administrativní poplatky, když si tady pan Vondra chce hrát se slovíčky, podle výše nákupu až sedmi procent z její celkové částky," řekl ParlamentnímListům.cz zdroj z MO, který si nepřál být jmenován.
Zdroj z ministerstva obrany zároveň předal naší redakci k dispozici dokument NAMSO, který přesně specifikuje limity provizí odstupňované podle objemu zakázek. Důležitý je předposlední sloupec zleva, s označením Surcharge. To se totiž překládá zcela jasně a bez výjimek jako příplatek nebo přirážka.
- Více k dokumentu ČTĚTE ZDE
Vše související s ministrem obrany Alexandrem Vondrou ČTĚTE ZDE
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš