Soudy mají zaplavit prý tisíce žalob policistů za nezaplacené přesčasy, oznámil jejich odborář

12.11.2012 21:30 | Zprávy

Policejní rebelové slaví vítězství a stát čekají mnohamiliardové výdaje navíc. Tak lze jednoduše popsat situaci, kdy Nejvyšší správní soud dal ve svém precedenčním rozsudku za pravdu bývalému policistovi, kterému jeho nadřízení nechtěli proplatit stovky hodin přesčasů a on měl o to sníženy odchodné i výsluhu. Úspěchem povzbuzení odboráři tvrdí, že mají připraveny tisíce podobných žalob.

Soudy mají zaplavit prý tisíce žalob policistů za nezaplacené přesčasy, oznámil jejich odborář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní nášivka

„Policisté jsou tak asi jedinými lidmi v České republice, kteří pracují třináct měsíců, ale plat dostávají jen za dvanáct,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci Unie bezpečnostních sborů (UBS) její místopředseda Aleš Lehký. Podle policejního odboráře Jana Vejvody je pak tato situace o to neudržitelná, že se současně soudcům a státním zástupcům budou jejich platy opětovně zvyšovat.

„Nejvyšší správní soud zcela jednoznačně řekl, že ačkoliv zákon umožňuje chtít po policistech, aby za výjimečných situací nařídil policistům sloužit až 150 hodin zdarma, nelze za to považovat třeba nařizování přesčasů příslušníkům Vězeňské služby, policie, hasičům a celníkům jejich funkcionáři jen proto, že nejsou lidi, že jich trvale chybí stovky a tisíce. To je problém státu, ne nás,“ vysvětlil podstatu jejich vítězné kauzy předseda UBS Zdeněk Buřič.

„Zrovna tak nelze považovat za důležitý zájem služby, aby byl dlouhodobý až trvalý nedostatek osob nahrazován zvýšenými nároky na stávající příslušníky,“ ocitoval z rozsudku, proti kterému se již nelze odvolat, Buřič. „Typickým příkladem je nařizování přesčasů lidem na bezpečnostní opatření během návštěvy prezidenta Putina v České republice, o kterém se vědělo půl roku dopředu,“ vysvětlil Lehký. Podle něj se ale jedná bohužel o rozšířený a hlavně zneužívaný jev, přičemž každý z řadových policistů, který v sobě našel odvahu se proti tomu ozvat, pak byl svými nadřízenými šikanován a musel od policie odejít.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeští vojáci na Ukrajině? Nikdo nám neřekl jasné ano. Ani z vládních stran

11:48 Čeští vojáci na Ukrajině? Nikdo nám neřekl jasné ano. Ani z vládních stran

ANKETA Měla by Česká republika vyslat vojáky na Ukrajinu, aby tam v rámci „koalice ochotných“ dohlíž…