Právě vojenští specializovaní detektivové pomohli odhalit řadu skandálních případů. Černá konta generálů, kteří za miliony daňových poplatníků pořádali opulentní večírky, nakupovali si lyžařské soupravy i třeba malotraktor na zahradu.
Podíleli se na odvolání nejméně padesáti úředníků kteří masivně plýtvali státními penězi. Vedení armády zato jednotku k 1. říjnu zruší.
"Je to organizační opatření za účelem zjednodušení řízení a úspory pracovních míst," vysvětluje mluvčí vojenské policie Jan Čermák.
Mezi odborníky, kteří se o korupci v armádě zajímají, vyvolalo zrušení jednotky pobouření. "Ti policisté měli výsledky, byli velmi úspěšní. Ale jejich důslednost jim nebyla odpuštěna, takže je rozprášili," říká místopředseda sněmovního výboru pro obranu Antonín Seďa z ČSSD.
Poslanec Seďa vzpomíná na chvíli, kdy ředitel vojenské policie Vladimír Ložek před ministrem Bartákem sliboval, že těchto vyšetřovatelů se reorganizační změny týkat nebudou.
Šéf Ložek se nařčení brání: "Pravděpodobně jde o zmýlení pojmů. Nikdo z vyšetřovatelů nebyl propuštěn, všichni, kteří odcházejí, požádali o zkrácení závazku," říká.
Jeden z vyšetřovatelů vojenské policie, který si přeje zůstat v anonymitě, má však jiný názor. "Armáda nás prostě rozprášila, abychom se nerýpali v obrovské korupci, která tam je," říká.
Vedení policie argumentuje tím, že dojde k úspoře několika míst v administrativě a jedno místo náčelníka odboru. V pracovní náplni vojenských policistů prý žádné změny nebudou, kontinuita šetření případů zůstane zachována.
Zdroj:iDnes.cz
Foto: army.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mab