„Už lidi připravují.“ Umlčování těch, kdo nevěří na oteplování. Pomalu, ale jistě

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

01.08.2023 10:42 | Analýza

Časy, kdy lidé nemohli opustit svůj okres, už jsou nějakou dobu pryč; na sociálních sítích už se také mohou psát o vakcínách a rouškách věci, které dříve byly zakázané. Podle některých hlasů by se ovšem podobná opatření mohla vrátit a novináři už na ně občany připravují. A to kvůli změně klimatu. Konkrétně prý hrozí, že by americký prezident mohl vyhlásit „klimatickou nouzi“, při které by se mohl omezovat vývoz ropy, dotovat rozvoj obnovitelné energie, rušit pronájem pozemků a také potlačovat kritiku ideologie klimatické změny na sociálních sítích. „Stačí věnovat pozornost slovům a činům klimatických alarmistů a sledovat, jak je jejich spojenci v médiích zesilují, aby vytvořili našim politikům podklady pro jejich uzákonění,“ varuje novinář Stephen L. Miller.

„Už lidi připravují.“ Umlčování těch, kdo nevěří na oteplování. Pomalu, ale jistě
Foto: Repro Youtube
Popisek: Větrná elektrárna

Před asi dvěma týdny položil v deníku Los Angeles Times redaktor a energetický korespondent Sammy Roth otázku, zda je důležitější, aby světla svítila 24 hodin denně 365 dní v roce, nebo řešení klimatické krize. Sám uznal, že je to hrozná otázka, ale stále se mu honí hlavou vzhledem k extrémním vedrům v Kalifornii a k žalobám ohledně plynových elektráren.

Už v roce 2020 zažili lidé i firmy v Kalifornii výpadky proudu během vln veder. „Necelého půlmilionu domácností a podniků přišlo v páteční večer o elektřinu na dobu od 15 minut do dvou a půl hodiny, když vysoké teploty nutily Kaliforňany pouštět klimatizaci, i když slunce zapadlo a solární elektrárny přestaly vyrábět elektřinu. Následujícího večera na osm až 90 minut vypadla elektřina dalším 321 tisícům zákazníků,“ popisuje Roth a dodává, že výpadky byly „relativně krátké a omezené“. Guvernér Kalifornie to vyřešil tím, že rozvolnil pravidla pro vypouštění emisí, což znamená, že se v nouzi mohou používat záložní generátory.

Nicméně, výpadky hrozily Kalifornii nadále, například když kvůli požáru vypadlo elektrické vedení, které vede elektřinu ze severozápadu na jih. Nebo když udeřila vedra a úředníci museli lidem posílat varovnou SMS, aby omezili svou spotřebu energie.

„Znovu a znovu jsem se přistihl, že se ptám: Bylo by snazší a levnější omezit změnu klimatu – a její smrtící kombinaci zhoršujících se veder, požárů, sucha a povodní – kdybychom byli ochotni žít s občasným výpadkem proudu?“ reagoval na tyto krize Roth. Dodal, že když s tímto nápadem přišel za lidmi z energetiky, ale i před obecenstvo na twitter, setkal se s odporem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Za každým , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedezolátka , 01.08.2023 13:33:55
"dobroserstvím" hledejte peníze, boj o moc a snahu o její upevnění.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…