Slovo „kotlíkové dotace“ se v Česku skloňuje už řadu let. Stát vydal na výměnu starých kotlů za nové, případně za tepelná čerpadla, miliardy. Včera však pro ty, kdo si s dotacemi nebo i bez nich nainstalovali tepelné čerpadlo, přišla špatná zpráva. Již před nějakou dobou bylo oznámeno, že se zvýší regulovaná cena elektřiny. Premiér sice uklidňoval, že zdražení nebude tak extrémní. Podle včerejšího článku Novinky.cz pro některé evidentně bude a nebude jich málo.
To, že zdražení nemá být tak drastické, totiž platí pro ty, kdo nemají cenu elektřiny fixovanou. Kdo ji fixovanou má, toho se týká pouze zdražení regulované složky. „Většiny zákazníků se žádné zlevňování týkat nebude. Kdo si například fixoval cenu v roce 2021, tomu platby zdraží o devatenáct procent,“ řekl serveru ředitel sekce energie společnosti Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok.
„A o pětinu, téměř o 11 700 Kč, víc než nyní zaplatí příští rok podle energetického analytika Ušetřeno.cz Tomáše Vrňáka například domácnost, která si letos fixovala cenu a používá v distribuční oblasti ČEZ tepelné čerpadlo a spotřebuje megawatthodinu ve vysokém a devět megawatthodin v nízkém tarifu,“ píší dále Novinky.cz.
„Zvýšení regulovaných poplatků je pro zmíněnou domácnost s tepelným čerpadlem enormní a dosahuje 150 procent. Je varovné, že lidé, kteří přecházejí na ekologický způsob vytápění, zatímco dříve vytápěli například tuhými palivy, budou takto znevýhodněni,“ podotkl Vrňák s tím, že výpočet ČEZ byl zavádějící.
„Skvělý,“ komentoval ironicky fakt, že bude za elektřinu platit mnohem více, Oldřich Fojtík, který topí tepelným čerpadlem. A poznamenal ještě, že „český průmysl jistě skáče radostí a konkurenceschopností“. „Já věděl, že dělám dobře, když jsem ta tepelná čerpadla dával, že ten kotel v kotelně pro jistotu nechám,“ dodal do třetice.
Skvělý ??
— Vesničan Olda???????????? (@oldafojtik) November 13, 2023
„Zvýšení regulovaných poplatků je pro domácnost s tepelným čerpadlem enormní a dosahuje 150 procent. Je varovné, že lidé, kteří přecházejí na ekologický způsob vytápění, zatímco dříve vytápěli například tuhými palivy, budou takto znevýhodněni.“https://t.co/gSnW3Tvdy5
Já věděl, že dělám dobře, když jsem ta tepelná čerpadla dával, že ten kotel v kotelně pro jistotu nechám ??
— Vesničan Olda???????????? (@oldafojtik) November 13, 2023
Vysvětlil, že mu klidně může jít cena elektřiny nahoru o 150 %, přičemž 100 % z toho je cena elektřiny a 50 % pak regulovaná složka.
A proč ne? Je v tom nějaký rozpor?
— Vesničan Olda???????????? (@oldafojtik) November 13, 2023
Více než o 100 % mi jde nahoru silovka a zbytek udělají po novém roce regulované poplatky.
S tím, jaké sumy musejí platit, se svěřovali i další. „TČ (tepelné čerpadlo) vzduch, voda (12 kw TČ), tarif pro velkoodběratele, rodinný dům třídy B, navýšení od podzimu 2021 o cca 200 %, roční daň OZE v 2021 9600 Kč. Průměrná spotřeba 16 MWH/rok. Bez plynu. Nemám hypotéku, ani jiný finanční závazek. Nemusím říkat, co si myslím a honí se mi hlavou,“ uvedla jedna z diskutujících a Fojtík přitakal, že je na tom podobně, jen jeho spotřeba je menší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.