Pokud by někdo hledal srovnání s tím, jak se staví v Česku i k drobným dlužníkům stát, vymahači a exekutoři a jak se postavila Evropská unie k Řecku - je prý zcela mimo.
"Je to jen začátek a velice krátkodobý pohled na věc. Odpuštění zní pěkně - u státního hospodaření i u soukromé osoby, ale je třeba zdůraznit, že z dlouhodobějšího hlediska je to vlastně bankrot Řecka - jen posunutý o rok později. A politici o něm mlží se slovy s odpuštěním. Bankrot Řecko nemine, po něm ho budou čekat nejméně další tři roky velmi tvrdých recesí. Stoupne míra nezaměstnanosti, podniky budou hromadně propouštět. Stejné to je i u člověka, který se rozhodne pod tíhou dluhů vyhlásit osobní bankrot. Relativně se sice nějaké části dluhů zbaví a zbaví se tlaku, ovšem čeká ho několik let poměrně velké bídy," reagovala pro ParlamentníListy.cz ekonomka Markéta Šichtařová.
Čtěte také:
Podle ní odpuštění části dluhu Řecka přinese v dohledné době, maximálně dvou let, ale s velkou pravděpodobností už příští rok potíže evropským bankám. "Pokud se nebudou potýkat přímo s krachy, budou balancovat pouze na hranici přežití. Pro klienty to bude znamenat to, že nebudou dostávat takovou škálu služeb, jakou od bank byli zvyklí očekávat, problémy budou i při půjčkách, dokonce se dá odhadnout, že banky mohou půjčky i přestat poskytovat," vylíčila možné další dopady "odpustku" Šichtařová.
Čtěte také:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová