Ekonomika eurozóny stagnuje. V Německu došlo ve druhém letošním čtvrtletí k nečekanému poklesu ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta. Hrubý domácí produkt Francie ve druhém kvartálu pouze stagnoval oproti očekávanému růstu o 0,1 procenta. Itálie se ocitá opět v recesi. „Na první pohled se zdá, že je to způsobené ruskými sankcemi, ale jde jen o první pohled. Sankce nemohly působit tak rychle, aby ovlivnily čísla za poslední kvartál. Nehledě na to, že už delší dobu v Německu dochází ke zhoršování předstihových indikátorů, které zaznamenávají náladu spotřebitelů nebo firem,“ vysvětluje situaci ekonomka Markéta Šichtařová. „Dá se to připsat určitým nejasným obavám například z vývoje vztahů s Ruskem. Podniky se mohly už dříve obávat, že přijdou o trhy a dopředu se preventivně šetřilo. Samozřejmě se to dá i připsat tomu, že krize stále ještě neskončila,“ dodala.
Šichtařová: Politika Evropské centrální banky nefunguje
Radost z končící krize tak byla možná předčasná. Podle Šichařové ještě neodezněla, jen byly ekonomice podány podpůrné prostředky. „Když se na konci loňského roku psaly oslavné komentáře, že eurozóna už roste, tak jsem vždycky varovala, že bych ještě nebyla tak optimistická. Připadalo mi, že nejsme z problémů venku a že krize je jen zamaskovaná,“ uvedla ekonomka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá