Dopady sankcí vůči Rusku, o nichž vážně uvažuje Evropská unie a aktuálně je mají projednávat ministři zahraničí EU, se mohou projevit i v ekonomikách zemí, které sankce přijmou. Ve vysílání ČT24 na to důrazně upozornil Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Českému průmyslu by ani tak neublížilo embargo na vojenskou techniku, z níž vyváží prakticky jen náhradní letecké komponenty, ale zásadní by prý bylo embargo na duální technologie, konkrétně obráběcí centra, některé chemické výrobky nebo motory pro letecký průmysl.
Ekonomové však jeho obavy příliš nesdílejí. „Já si nemyslím, že by to bylo přímé ohrožení české ekonomiky z pohledu jejího dalšího ekonomického růstu. Ruská ekonomika se tak jako tak nachází ve fázi stagnace a blízké recese. Takže z tohoto pohledu si nemyslím, že by sankce mohly poškodit Rusko ještě více tak, aby poškodilo vzápětí i vývoj v české ekonomice. Rusko je z pohledu Česka poměrně nevýznamný obchodní partner a směřují tam zhruba jen tři procenta českého exportu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Dufek, analytik Československé obchodní banky.
Pro Němce je Rusko obchodním partnerem číslo třináct
Případné sankce přijaté vůči Rusku by podle hlavního ekonoma Ery Jana Bureše mohly být problémem pro konkrétní firmy, které jsou vůči Rusku více exponované. „Samozřejmě by záleželo na tom, kam až by se s těmi sankcemi zašlo. Ale pro českou ekonomiku jako celek nemůže být dopad nějak kritický, protože váha Ruska v českých exportech není tak zásadní. Především, když to porovnáváme s ostatními zeměmi ve střední a východní Evropě. Jak naši sousedi v Polsku, tak i v Maďarsku mají tu expozici vyšší. U nás ten vliv, jestli nějaký bude, bude omezenější,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Jan Bureš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník