Hovoří dva liberální ekonomové. Profesor Šíma: Nejsme svobodná země. Docent Ševčík: Čeká nás i druhá ztracená dekáda

19.08.2014 21:40 | Zprávy

Máme chronické problémy. Evropa se může dostat do dlouhodobé ekonomické stagnace a nekonkurenceschopnosti k jiným oblastem světa. Důvodem jsou podle renomovaných ekonomů Miroslava Ševčíka a Josefa Šímy nesmyslné projekty, které odporují tržním pravidlům, neudržitelné investice i nezodpovědné chování vlád. Ekonomice by podle Ševčíka pomohla změna pravidel eurozóny.

Hovoří dva liberální ekonomové. Profesor Šíma: Nejsme svobodná země. Docent Ševčík: Čeká nás i druhá ztracená dekáda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Eurozóna se ještě nedostala z krize z roku 2008 a bude se potácet ve stagnaci. Nepříjemnou prognózu potvrzují i další ekonomové. „Eurozóna se určitě z žádné krize nedostala,“ reagoval známý ekonom a děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík pro ParlamentníListy.cz s tím, že situaci ovlivňují politická stanoviska a mnohdy diletantská rozhodnutí institucí Evropské unie.

To, že neodpovědné chování vlád a uvolněná rozpočtová politika krizi způsobily, připomíná i renomovaný ekonom Josef Šíma: „Nic zásadního se nezměnilo. Problémy, které v Evropě byly před několika lety, přetrvávají. Jakkoliv mohou být vykazovaná čísla například růstu HDP pozitivní nebo částečně optimistická, velkou roli hrají uměle vytvářené a dodávané vládní výdaje. Některá čísla sice mohou vyvolávat dojem zdánlivé navracející se prosperity, ale trvalý růst nemůže stát na uměle vytvářených vládních výdajích a navazujících státních zakázkách.“

Evropa prožívá první ztracenou dekádu a bude prožívat nejméně druhou

Varováním pro Evropu by měl být osud Japonska. To si myslí ekonom Pavel Kohout, který v Lidových novinách publikoval komentář ukazující řadu pozoruhodných paralel současné krize s japonským bankovním kolapsem na začátku devadesátých let. Pointou je, že Japonsko se z toho nevzpamatovalo dodnes. „Japonsko ukazuje, že velká bankovní krize může mít neblahé následky po řadu desetiletí. To mimochodem není dobrá zpráva pro eurozónu, která se také potýká s úvěrovou deflací,“ uvádí ve svém komentáři pro Lidové noviny Kohout. To, že se Evropa hned tak z problémů nedostane, potvrzuje i Ševčík: „Pan Kohout v tom má určitě pravdu. Evropa prožívá první ztracenou dekádu a bude prožívat nejméně druhou ztracenou dekádu a je možné, že se dostane do dlouhodobé celkové ekonomické stagnace a nekonkurenceschopnosti k jiným územím světa.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Jan Jakob byl položen dotaz

Jen sliby

Slibujete vyšší mzdy a hospodářský růst. Co jste ale dokázaly v tomto směru na poslední roky, co jste ve vládě, když jsme na tom jako občané finančně mnohem hůř než tomu bylo? Nebo máte dojem, že se většina lidí má dobře a nemá finanční problémy, kdy přežívá z výplaty do výplaty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…