I tento průšvih mohou způsobit sankce, varoval Okamurův muž. Zeptali jsme se ekonomů

14.09.2014 10:33 | Zprávy

EKONOMOVÉ Premiér Bohuslav Sobotka, který je teď i některými ze svých kritiků opěvován pro postoj k protiruským sankcím v souvislosti s krizí na Ukrajině, možná není až takový hrdina. Podle poslance Milana Šarapatky sice hájí český export, ale už nepromyslel, jak nám zaplatí ruské banky, když je na ně uvalena platební stopka směrem k Západu. Ptali jsme se českých ekonomů, zda taková platební neschopnost od ruských peněžních ústavů skutečně hrozí.

I tento průšvih mohou způsobit sankce, varoval Okamurův muž. Zeptali jsme se ekonomů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Milan Šarapatka

Za pouhý formální úspěch, který žádným vítězstvím není, považuje Sobotkův postoj k sankcím například kritik evropské integrace Jiří Payne (Strana svobodných občanů), někdejší poslanec a poradce Václava Klause, který letos neúspěšně kandidoval do europarlamentu. „Pokud jde o obchod s Ruskem, firmy to možná přeúčtují přes banky ve třetích státech, nebo ruské platby převedou do Turecka a odtamtud za ně nakoupí materiál. Každopádně Sobotkovo vítězství je poněkud pyrrhovské, budou-li sankce pokračovat, stejně nakonec náš export do Ruska zablokují,“ říká. Ztotožňuje se tak v podstatě s tvrzením, které předeslal koncem týdne poslanec Milan Šarapatka.

„Možná se nám podařilo udržet alespoň zásadní část našeho strojírenského exportu do Ruska, ještě jsem ale od nikoho neslyšel o zásadním problému, který naše exportéry nevyhnutelně čeká. Snad se shodneme, že jakýkoliv byznys je pro výrobce zajímavý pouze za předpokladu, že za své zboží dostane zaplaceno…“ nadhodil totiž ve svém blogu  pražský poslanec Milan Šarapatka (hnutí Úsvit), studovaný diplomat a bývalý velvyslanec v Mali, Alžíru a Indonésii, který je absolventem Vysoké školy ekonomické a Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Celý blog Milana Šarapatky ZDE.

Podle něj prostě Sobotka jaksi zapomněl, že v dnešním světě se veškeré finanční transakce odehrávají prostřednictvím bank a právě ve finančnictví bylo Rusko postiženo nejvíce, aby sankce pocítili Putinovi blízcí oligarchové. „Ruské banky jsou velmi omezeny ve svých transakcích se Západem,“ zdůrazňuje, aby poukázal, že Sobotkovy strategie s českým exportem nakonec mohou vyjít vniveč.

Děláme bububu, ale…

Podle Jiřího Payneho jsou sankce obecně dost zmatené. „Vymýšlíme něco, aby to vypadalo v médiích, jako že jsme opravdu zlí, ale ve skutečnosti mlčky tolerujeme postup Ruska. Dokonce nám nevadí, že Rusko si sankce dost rychle vykompenzuje na jiných světových trzích - třeba v Turecku nebo v Egyptě. Hlavní je, aby to přiměřeně postihlo naše obyvatele, takže budou mít dojem, jak jsme důslední a budou nadále podporovat vládu a EU,“ dodává Jiří Payne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Green Deal

Fakt máte za to, že je Green Deal sám o sobě správná věc? V čem přesně bude dobrý, když bude Evropa jediná, kdo bude pravidla respektovat? A nemyslíte, že se zlatá střední cesta měla hledat už dávno, a že ji měl hledat Babiš, než ho podepsal? Lze teď od něj nějak odstoupit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…