Milovníkům jídla by mohly nastat hody, protože roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů z Evropské unie do Ruska vyvolá přetlak na evropském trhu s potravinami. A ruku v ruce s tím by měly potraviny u nás zlevnit. „Mohlo by dojít k průměrnému poklesu cen potravin o deset až patnáct procent v případě, že se vyplní hrozby, že se na náš trh začnou tlačit přebytky z ostatních zemí Evropské unie a nebudeme důsledně kontrolovat a zabraňovat dovozu výrobků za dumpingové ceny,“ uvedla ředitelka pro marketing a komunikaci Potravinářské komory Dana Večeřová.
Některé sdělovací prostředky už jedlíky dostatečně navnadily a začaly se předhánět v uvádění částek, kolik za jednotlivé potraviny ušetří. Například na kilogramu pravé hovězí svíčkové by to mělo být téměř sto korun, na mraženém filé kolem pětadvaceti korun, přibližně tolik i na másle, na litru mléka přibližně tři koruny a na paprikách by úspora mohla činit za kilogram desetikorunu a třeba na jahodách kolem patnácti korun.
Na evropském trhu je přebytek vepřového, cena však neklesla
Nadějné vyhlídky pro spotřebitele však nemusejí dojít naplnění. „Jako spotřebitel bych se mohl na pokles cen potravin ´těšit´, ale moc tomu nevěřím, protože ještě v současné době – a tady bych se opřel o predikci České národní banky – ceny potravin stoupají. Přitom od pololetí letošního roku bylo jasné, že některé potraviny budou na trhu přebytkové. A dám příklad. Rusko zakázalo dovoz vepřového masa už v lednu, to nemělo s Ukrajinou nic společného, a nikdo z českých občanů si nevšiml, že by razantním způsobem klesla cena vepřového, ačkoli přebytek na evropském trhu je,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Bohumír Dufek, předseda odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník