Veřejný dluh nyní dosahuje více než 43 procent hrubého domácího produktu. Pokud poroste stejným tempem jako dosud, překročí v příštím roce hranici 45 procent, varuje vláda a proto připravuje tak zvanou dluhovou bzdu. Ta by se měla podle zjištění Hospodářských novin (HN) týkat nejen státních zaměstnanců, firem a platů politiků, ale i pacientů.
Noviny získaly čtyři možné scénáře této dluhové brzdy. A ty se od sebe velmi liší. Tak například v prvním případě by se opatření sice nemělo týkat státních zaměstnanců a pacientů, ale v ostatních třech scénářích pak ano.
„Navrhované mechanismy je nutné chápat jako poslední instanci, která brzdí nezadržitelně rostoucí podíl dluhu na HDP,“ upozornil HN náměstek ministra financí Miroslava Kalouska Jan Gregor.
Jenže jiní odborníci míní, že vláda ani tak nedokáže růstu veřejného dluhu zabránit. „Nelze očekávat, že by v příštích několika letech dokázala vláda dosáhnout přebytku veřejných financí, aby se začal dluh snižovat. Do té doby proto celkový dluh poroste a do několika let dosáhne maximální úrovně, kterou zákon jmenuje – 50 procent HDP,“ řekl k tomu analytik Cyrrus Tomáš Menšík.
Dokonce i ČSSD prý s finanční ústavou souhlasí. „Sociální demokracie prosazuje odpovědnou rozpočtovou politiku, stejně jako vznik finanční ústavy v Česku. Navrhujeme její aktivaci při dluhu nad 45 procent HDP,“ uvedl již kdysi stínový ministr financí Jan Mládek z ČSS.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb