Každý pátý Čech nemyslí "na zadní vrátka". Z příjmu mu do další výplaty nezbývá nic

17.12.2013 16:49 | Zprávy

Co by Češi rádi v novém roce naplánovali změnit v oblasti domácích financí? To byla otázka, kterou položila skupina KRUK svým klientům-dlužníkům. Zejména proto, že konec roku je vždy správný čas pro zhodnocení uplynulých měsíců a přípravu seznamu předsevzetí na následující rok.

Každý pátý Čech nemyslí "na zadní vrátka". Z příjmu mu do další výplaty nezbývá nic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eura, ilustrační foto

A proč by se tato předsevzetí, která se týkají fyzické činnosti, zbavení se zlozvyků, četby nepřečtených knížek nebo změny práce nemohla týkat i finančních návyků?

Snad každému se někdy stane, že poruší sliby, které dal, či zapomene na prohlášení, které udělal. A ta se většinou se začátkem nového roku dělají často. Problém se ale objeví spíše tehdy, když se touha po změně týká základních věcí, jako jsou finance a domácí rozpočet. Finanční návyky totiž mají klíčový vliv na osobní i rodinný život. Snahou každého by tedy mělo být zbavit se starých zvyků a na jejich místě zformovat nové, vhodnější.

Chyby, které je třeba napravit

Zjištění skupiny KRUK, která vyplývají z průzkumu mezi klienty z řad dlužníků, ukazují dvě zásadní chyby, které je třeba napravit. Až 47 % respondentů si myslí, že se Češi nadměrně zadlužují a přitom nemyslí na splácení závazků. Příliš často také nepromyšleně a impulzivně nakupují – to si myslí asi 45 % dotazovaných. Obzvláště Vánoce a doba nákupu dárků jsou časem velkých výdajů, které mohou vést – a také často vedou – k nadměrnému zadlužení.

To samozřejmě nejsou jediné chyby, které lidé dělají. Téměř 25 % dotázaných poukazuje na problém vydání většiny vydělaných peněz hned po obdržení příjmu. Ve výsledku dalších 17 % dotazovaných soudí, že Češi příliš často připouští, aby jim před výplatou chyběly peníze. Více než 17 % dotazovaných také uvádí, že si lidé neodkládají žádné úspory „na horší časy”.

Kontrola osobních financí je důležitá

Nejistá hospodářská situace má vliv na očekávání lidí, že rok 2014 bude z finančního hlediska obtížnější. Správně si proto dávají předsevzetí, že zlepší kontrolu domácího rozpočtu a soustředí se na šetření i malých částek.

Nejvíce dotázaných, až 27 %, plánuje v novém roce systematicky kontrolovat svoje výdaje. To je dobré předsevzetí, protože jsou si vědomi, že finanční plánování není jejich silná stránka. Stejně důležitá je i potřeba pravidelného šetření, bez ohledu na to, jestli mají konkrétní cíl nebo chtějí obecně dávat stranou peněžní prostředky „na horší časy”. Téměř 19 % dotazovaných chce šetřit na konkrétní cíl a 17 % „pro všechny případy”. Bez ohledu na motivaci, která je vede, snaha šetřit představuje určitě jednu z vlastností, které se vyplatí podporovat. Pouze zhruba pětina dotazovaných nemá do nového roku žádná finanční předsevzetí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…