Klaus: Barikády, revoluce, jiná cesta z Green Dealu není. A Zeman?

12.03.2024 14:10 | Reportáž

Proč je potřeba dát „stopku“ Green Dealu? A je to vůbec možné? I o tom se mluvilo na setkání Klubu 2019. Hostem byl mimo jiných exprezident Václav Klaus. Významný český potravinář Zdeněk Jandejsek promluvil o naší potravinové soběstačnosti, vysvětlil, co by přineslo snížení produkčního zemědělství a zmínil úskalí dovozu masa například z Brazílie. „Vždyť ta auta a ty lodě vyprodukují do ovzduší to, co ty krávy nenaprdí ani za 300 let!,“ nebral si servítky Ivan Vyskočil.

Klaus: Barikády, revoluce, jiná cesta z Green Dealu není. A Zeman?
Foto: David Hora
Popisek: Zdeněk Jandejsek, Ivo Strejček, Václav Klaus, Jan Veleba, Bohumír Dufek

Jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů a člen Klubu 2019 Zdeněk Jandejsek hned na začátku setkání Klubu 2019 v Trhovém Štěpánově promluvil o takzvaném Green Dealu, neboli Zeleném údělu.  Právě „STOP Green Dealu“ je jedním z požadavků, které zemědělci vyhlásili v souvislosti s protestem, jenž se odehrál 19. února v Praze.

„Pokud bude uplatňován Zelený úděl, dojde k rozkladu zemědělství jak v ČR, tak v EU. Zelený úděl vychází ze záměrného bludu, že změna klimatu je způsobená zvýšenou koncentrací kysličníku uhličitého. Od poloviny 18. století je radiační zesílení následkem zvýšené koncentrace CO2 stále stejné,“ uvedl Zdeněk Jandejsek. Dodal, že je v tomto směru velmi důležité mít maximální množství zeleně, a ne například betonové plochy. „Pokud by byla vyvážená rostlinná a živočišná výroba, tak kysličník uhličitý zeleň vlastně spotřebovává při fotosyntéze a tvoří kyslík, který potřebujeme,“ vysvětlil a pokračoval.

Soběstačnost vepřového 32–35 procent, drůbež 60 procent

„Omezením produkčního zemědělství se teplota na zemi bude zvyšovat, nikoliv snižovat. Dobře by bylo, kdybychom to, co tady vyprodukujeme v rostlinné výrobě, byli schopni využít pro živočišnou výrobu, hlavně pro monogastry, konkrétně prasata. My máme v současné době soběstačnost u vepřového pouze 32–35 procent. Co je za problém vystavět pár velkých farem a produkovat si vlastní maso?“ ptá se a jde dál.

„Stejně tak u drůbeže. Tam máme soběstačnost 60 procent. Vozíme to z Ukrajiny, z Polska, z Rumunska, z Brazílie, z Thajska… z celého světa. To je tedy prospěch pro životní prostředí. Je to úplná hloupost,“ kroutil hlavou a dostal se tak znovu ke Green Dealu.

„Pokud budou zásahy Zeleného údělu pokračovat, tak bude ohrožen dostatek potravin. Každý měsíc a každý rok klesá produkce vepřového. Klesá produkce vajec, což je úplně směšné. To je přece nejjednodušší výroba, kterou můžeme zajistit. A my nejsme schopni postavit pár velkých drůbežáren. Vozíme to z Polska, z Litvy a z dalších zemí. Ovoce a zelenina? Místo, abychom podpořili naše výrobce, tak u zeleniny jsme soběstační zhruba z 25 procent a u ovoce je to přibližně 30 až 35 procent,“ popsal a přidal další neradostné informace.

„Řidiči z Holandska nám vysvětlovali, jak to funguje. Pro nás ta jablka stříkají 20x, pro sebe jen 12x. My doma používáme na jablka 50 procent prostředků biologického charakteru a jen tedy 50 procent chemie. A děláme to poloviční dobu. Máme termosklady, kam ta jablka umístíme. Ale máme málo sadů, my jsme jich spoustu vytrhali. Máme kolem 15 až 20 tisíc a měli jsme 60 tisíc hektarů,“ šokoval přítomné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tato kdysi úspěšná zem, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenezmar , 12.03.2024 15:58:58
se nám zcela rozpadá před očima a my nic! Je zlikvidováno vše hodnotné a funkční! Průmysl, zemědělství, školství, zdravotnictví,…. i spolužití ve společnosti! A teď už jsme přišli i o suverenitu! My se nakonec musíme ptát v Bruselu, co doma smíme a co nesmíme!?Jak smíme žít ve vlastní zemi? Vždyť to je vlastně neviditelná okupace! A ten knírač na hradě s tím žutomodrofialovým ........, kteří zcela otevřeně podléhají cizím zájmům prý navíc dojednávají zrušení “Benešových dekretů,” aby se umožnilo navrácení majetků podporovatelů Hitlera, Lichtejnštejnů. Chystá se vyvedení jejich bývalých majetků do jakéhosi fondu, který by byl mimo tyto dekrety, což by byla finta, jak jim posléze tyto majetky navrátit! Je to děs, co se v této kdysi mírumilovné zemi děje, která se stala po vstupu do NATO agresorem! A my nic …. jen čumíme a mlčíme! Postupně se z naší země stává pouze načmáraná čára na mapě, která vymezuje jakýsi bruselský imigrantský protektorát !

|  26 |  1

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…