„Čísla o vývoji českého hospodářství jen dokazují, že ten krok byl oprávněný,“ řekl ParlamentnímListům.cz Radim Synek, hlavní analytik a vedoucí oddělení finančních trhů záložny Creditas ke kroku ČNB. Předseda Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků a generální ředitel Sindat Group Karel Havlíček uvedl, že současný pokles HDP zahrál do karet České národní bance. „Z tohoto úhlu pohledu by intervence mohla splnit svůj účel,“ konstatoval. I ekonomka a ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová připustila, že devizová intervence České národní banky dává větší smysl, když se ukázala poslední čísla vývoje ekonomiky.
Studená sprcha a nepříjemné překvapení
Podle předběžného odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad, česká ekonomika opět klesá. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt propadl o 0,5 procenta, oproti loňskému třetímu čtvrtletí dokonce o 1,6 procent. Analytici přitom očekávali pokračování oživení českého hospodářství, podle některých je to nepříjemné překvapení a studená sprcha.
Ekonomika není venku z recese
Ekonomika Markéta Šichtařová však ParlamentnímListům.cz přiznala, že pro ni to žádné překvapení není. „Spíš mne překvapily výsledky druhého čtvrtletí, které všichni – vláda i média – prezentovaly jako skvělé, tvrdily, že je ekonomika venku z recese,“ uvedla. „My jsme říkali, že česká ekonomika není venku z recese, že se pokles musí ještě vrátit, takže současná čísla nás naopak vůbec nepřekvapila,“ poznamenala, protože podle ní ekonomika není venku z recese a ani ve druhém kvartále nebyla. „Krize pořád trvala, ekonomika meziročně klesala a dál klesá, takže se další propad dal čekat,“ dodala Šichtařová.
Devizová intervence dává větší smysl
Po oznámení odhadu vývoje ekonomiky tak podle ředitelky Next Finance dává devizová intervence České národní banky, která vedla k oslabení koruny, větší smysl. „Intervence má dva efekty, první je na cenovou hladinu, na to, že by měla teoreticky zabránit deflaci. Druhý efekt by měl být na podporu ekonomiky skrz podporu exportu. A protože podle posledních čísel se zdá, že export neroste tak rychle, jak to vypadalo, intervence se jeví víc opodstatněná než před tím, než jsme ta čísla znali,“ přiznává ekonomka, že sice není stále příznivcem intervence, ale dívá se na ni o trochu smířlivěji než před zveřejněním odhadu Českého statistického úřadu.
Intervence není zdražení, je to oslabení měny
Chybou podle Šichtařové bylo, že když ČNB s devizovou intervencí přišla, začalo se o ní mluvit jako o zdražení. „Ale intervence směšuje několik věcí dohromady. Pohybuji se na finančním trhu víc než deset let, ale nikdy jsem se nesetkala s tím, že by se o intervenci mluvilo jako o zdražení. Intervence je oslabení měny, to není totéž jako zdražení,“ vysvětluje ekonomka, že média si to z nějakého důvodu přebrala jinak, než je ve světě zvykem, a začala mluvit o zdražení. „My bychom o ní mohli stejně tak mluvit jako o zlevnění. Intervence může sice částečně zdražit věci z dovozu, ale zlevňuje věci exportované,“ dodala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová