"Klienti přednostně volí přeposílání dávek na účet. Je jich asi 80 procent. Ukazuje se tak, že vlastní konto mají," uvedl Machotka. Ještě v červnu totiž úřady dvě třetiny dávek v hmotné nouzi posílaly poštou, u státní sociální podpory to byla víc než třetina, u dávek pro postižené 45 procent a u příspěvku na péči něco přes dvě pětiny.
Kartu má zatím 1400 lidí
Sociální karty, přes které mají potřební dostávat pomoc od státu a které provozuje Česká spořitelna, zkušebně obdrželo 1400 osob. Úřad práce od září odstartoval "ostrý provoz". Lidem rozesílá dopisy, kdy a kde si mohou sKartu vyzvednout. Zájemci mohou už při přebírání karty rovnou nastavit, že si chtějí nechat příspěvky z dávkového účtu od spořitelny hned nechat převádět na své konto. Převod je zdarma. Bezplatně je u každé dávky ještě jeden výběr z bankomatu v měsíci či u pokladny obchodů službou cashback a také placení kartou.
Od sociálních karet si ministerstvo práce slibuje úspory. Podle zprávy o činnosti úřadu práce, kterou se dnes zabýval sněmovní sociální výbor, stálo rozesílání dávek poštovními poukázkami v prvním pololetí 104,2 milionu korun. S sKartou by se tak mělo letos ušetřit asi 70 milionů. V příštím roce by poštou měli pomoc od státu dostávat jen ti, kteří si ji nebudou třeba kvůli svému věku či postižení moci vybírat se sociální kartou. Ostatní by si měli zasílání dávek složenkou platit.
To dnes kritizovala poslankyně Lenka Kohoutová (ODS). Podle ní by si měl každý příjemce moci vybrat, jak bude peníze dostávat, a používání karty by mělo být dobrovolné. Pokud by tomu tak nebylo, označila to za "porušení koaliční dohody".
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh