Tuzemští ekonomové říkají, že na této charakteristice postavení české ekonomiky ve světové ekonomice není nic nového, situaci však nevidí tak černobíle. „V porovnání se západní ekonomikou je u nás četnost montoven asi větší, na druhou stranu zaplať pámbu za to, protože kdyby tu nebyly, nejsem si jistý, že by do České republiky přišel nějaký hi-tech (nejpokrokovější technologie – pozn.red) nebo že by se z tuzemských zdrojů sám od sebe vynořil,“ řekl ParlamentnímListům.cz ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník. I když je podle něj pravda, že naše ekonomika není autonomní a je závislá na zahraničních zdrojích a zahraniční poptávce, je to současně i projev velmi otevřené ekonomiky. „To není v rozporu, to se vzájemně podmiňuje,“ objasnil.
Nejde o nic objevného, to dlouhá léta víme
Ekonom a publicista Miroslav Zámečník, který byl také členem NERVu, prohlásil, že základní charakteristikou proexportní strategie je velmi nízké zastoupení aktivit, které mají vysokou přidanou hodnotu. „To není nic pronikavě objevného, to je poznatek, o kterém dlouhá léta víme. Nic to však nemění na tom, že je to problém a že je třeba se na to plně soustředit. V tom s profesorem Zeleným naprosto souhlasím,“ řekl ParlamentnímListům.cz.
Podle stínového ministra ČSSD Jana Mládka za všechno může Klaus
Také stínový ministr financí ČSSD, ekonom Jan Mládek připustil, že profesor Zelený má v zásadě pravdu. „Ale vidí to v šedivějším odstínu, než bych to viděl já. Má samozřejmě pravdu také v tom, kde vidí hlavní problém: v kupónové privatizaci. Já bych viděl, že hlavní chyba se stala obecně v národním kapitalismu Václava Klause,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Jan Mládek v reakci na názor profesora Milana Zeleného.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová