Svazu se nelíbí, že od roku 2011 poklesl příspěvek státu na výkon přenesené působnosti o 17,6%, což nutí města s rozšířenou působností doplácet na výkon státní správy, zahrnující stavební úřady, matriky, agendu dokladů a další, ze svého.
„Svaz zvažuje, že kvůli neplacení reálné ceny služeb, které si stát u místní správy objednal, podá ústavní stížnost. Momentálně se zpracovává metodika, podle níž by se dal určit dopad výkonu státní správy na rozpočty jednotlivých obcí,“ přibližuje napjatou situaci první náměstek českobudějovického primátora pro ekonomiku a majetek města Miroslav Joch (ČSSD).
Budějovicko je na tom nejhůře
„Za situace, kdy stát vybere méně na daních, které jsou primárním zdrojem financování rozpočtů měst a obcí, a ještě zmenší tu část daňového koláče, který má rozpočtovým určením daní městům a obcím připadnout, se stává tento boj pro nás doslova existenční. Stát alibisticky přenáší problémy s poklesem svých příjmů na obce, a ty musejí ze svého dotovat výkon státní správy, přitom se jim nedostává prostředků na vlastní rozvoj. To zasahuje přímo do Ústavou zaručeného práva na samosprávu. Sám za sebe bych se proto přikláněl rovnou k podání ústavní žaloby,“ uvedl pro média Miroslav Joch.
Na statutární město České Budějovice toto „macešství“ státu dopadá o to více, že mají ve svém správním obvodu 78 obcí, pro které přenesenou působnost vykonávají, což samozřejmě čítá velké množství dalších občanů a služby pro ně.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kraus