Za zcela nezbytná opatření v zájmu udržení konsolidačního tempa veřejných rozpočtů označili po pondělní poradě ekonomických ministrů premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek zvýšení daně z přidané hodnoty na 20 procent a zmrazení důchodů. Tato dvě robustní opatření mají ještě projít diskusí, ale ta by neměla nic měnit na předpokládaném objemu vyššího výběru DPH a úspor z nerostoucích penzí.
„Míra tolerance české společnosti je hodně vysoká, takže pokud bude politická vůle, tak sazba daně může doznat takové změny, jaká se v současné době navrhuje,“ nepředpokládá v reakci pro ParlamentníListy.cz analytik ČSOB Petr Dufek, že by lidé proti chystaným krokům vlády začali nějak protestovat. Přesto je přesvědčen, že nejsme v situaci, kdy by se mělo primárně sahat na daň z přidané hodnoty především proto, že už se zvýšila pro letošní rok.
Stát ze zvýšení DPH nezíská tolik, co politici plánují
„Když vezmeme v úvahu, že na jedné straně nám nijak nerostou reálně mzdy a naopak rostou životní náklady z titulu už zvýšené DPH, tak i ten samotný výnos ze zvýšení daně nebude nijak vysoký. Pokud bychom pokračovali ve zvyšování DPH v příštích letech na zmiňovaných dvacet či dokonce více procent, tak se obávám toho, že vzhledem k pomalému růstu mezd a disponibilního příjmu domácností, stát získá z daně méně, než si v tuto chvíli myslí,“ domnívá se Dufek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník