V pořadí členských zemí Evropské unie podle životního standardu patří Česká republika do poslední čtvrtiny, konkrétně jí v žebříčku osmadvaceti zemí náleží 22. místo. Unijní statistici zjišťovali, kolik obyvatelé té které země skutečně spotřebují, a to bez ohledu na to, zda je útrata placena z veřejných či soukromých peněz. Ke komplexnímu zachycení životního standardu Evropanů použil Eurostat, statistický úřad EU, ukazatel skutečné individuální spotřeby, jenž zahrnuje i služby, jako je zdravotnictví a školství, které lidé sice spotřebovávají, ale přímo za ně obvykle neplatí.
„Skutečná individuální spotřeba je měřítkem blahobytu lidí,“ uvádí spoluautor výzkumu Paul Konijn z Eurostatu, v němž vyšlo, že je Česko na 72 procentech průměrného životního standardu v Evropské unii. „Česká republika má nízké hned dva ukazatele, které se do tohoto výsledku promítají. Tím prvním je obecně spotřeba domácností. Tam jsme někde kolem padesáti procent HDP a patříme rozhodně pod průměr Evropské unie,“ říká pro ParlamentníListy.cz Ilona Švihlíková, vedoucí Katedry politických a společenských věd na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.
Ve spotřebě veřejného charakteru jsme v EU jednoznačně podprůměrní
Hned ale dodává, že v tomto ukazateli je pod průměrem EU i Skandinávie. „Takové Švédsko má rovněž padesát procent. Jenže skandinávské státy mají mnohem větší část své spotřeby z veřejných zdrojů. U nich se kompenzuje nižší spotřeba soukromého charakteru vyšší spotřebou veřejného charakteru. Ale i zde je Česká republika pod průměrem Evropské unie, nám se to nedokompenzuje. Pokud beru v úvahu průměr Evropské unie, tak je spotřeba u nás skutečně velmi nízká jak v té soukromé části, tak jsme jednoznačně podprůměrní v té veřejné,“ konstatuje ekonomka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník