Přijde zdražení, které pocítíte. Podívejte se

12.11.2013 12:22 | Zprávy

Když se v souvislosti s Českou národní bankou (ČNB) hovoří o dvou stranách jedné mince, je to příznačné. Když se o tom hovoří v souvislosti s nedávnou intervencí ČNB ohledně oslabení koruny, je jasné, že tento krok najde obhájce i odpůrce. V každém případě se ale dotkne každého Čecha co nejdříve tím, že si bude muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Přijde zdražení, které pocítíte. Podívejte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Nutno předeslat, že to je poprvé od roku 2002, kdy spustila ČNB devizové intervence a kurzy cizích měn tím pádem vystřelily nahoru. Je z toho zřejmé, že důsledky toho pocítí nejen obchodníci s měnami, ale i všichni spotřebitelé. Jak uvedl v těchto souvislostech viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík, cílem je přimět lidi, aby neodkládali útraty na později, a také pomoc tuzemským podnikům s možností více vyvážet.

Jenomže 11 let od posledních intervencí ČNB je dlouhá doba, a tak banku po oznámení rozhodnutí oslabit korunu čekalo nepříjemné obhajování důvodů, proč tak udělala. Tedy oslabila korunu tak, že jich je nyní potřeba až 27 za jedno euro.

„V prvním kroku očekáváme, že se to promítne do spotřebitelských cen. Tento impuls je impulsem pro spotřebitele na podporu spotřeby a investiční poptávky, aby lidé nákupy neodkládali a začali spotřebovávat. Druhým hlavním dopadem je, že dojde k zachování pracovních míst a naopak tvorbě možnosti dalších pracovních míst, protože nedojde k poklesu HDP,“ přiznal ve svém vyjádření médiím Tomšík.

Měla by se prý ale dále oživit ekonomika, která by podle ČNB měla stoupnout o 2,1 procent. Pokud by devizové intervence nebyly, pak by, podle ČNB, byl hospodářský růst v příštím roce ve výši 1,5 procent HDP.

Zdražovat se začalo nejdříve na netu, v plném proudu jsou již i obchody s elektrozbožím

A tak někde už v pátek, tedy den po ohlášení intervence (8. 11. 2013), někteří internetoví prodejci už oznamovali úpravu cen, i když zatím jen v řádu jednotek procent.  I další obchodníci však vzkazují, že intervence ČNB přinesou zdražování dováženého zboží – a to plošného charakteru.

Cílem podle Tomšíka také bylo podpořit domácí poptávku. "Očekáváme, že se to (intervence) promítne do spotřebitelských cen. A tento impuls chápeme tak, že je právě impulsem pro spotřebitele i investiční poptávku, aby lidé neodkládali spotřebu a začali spotřebovávat," dodal Tomšík. Dalším dopadem podle Tomšíka bude, že dojde k zachování a tvorbě nových pracovních míst a nedojde k poklesu HDP.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste s tou kritikou řady věcí nepřišli dřív?

To jste vše přehlíželi jen proto, abyste se udrželi ve vládě? Třeba když kritizujete transparentnost ODS nebo řadu návrhů vlády, s kterými jste zpočátku souhlasili.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…