„Chodím často nakupovat do „zlevněnky“. Kupuju si tam pravidelně sušenky ke kafíčku, zvykla jsem si i na uzeniny – ty už ani nikde jinde nekupuju. Jsou to sice odřezky, ale když to dám do polévky nebo zapeču s těstovinami či bramborami, vůbec to nevadí. A aspoň ušetřím, protože již moc jiných možností, kde se uskromnit, nemám,“ svěřila se ParlamentnímListům.cz osmapadesátiletá paní Světlana z Holešovic. Odešla vloni do předčasného důchodu a vyskakovat si skutečně moc nemůže. Po zaplacení nájmu, energií, telefonu a kupónu na MHD jí totiž zbývá na měsíc 1800 korun.
Stejně jako paní Světlana, i mnozí Češi si nyní hlavu nad kvalitou potravin nelámou. Většina spíše hledá rezervy v nákupu toho, co je nejlevnější. A tak jsou stále více na vzestupu prodejny, které je nabízejí – tedy ty, do kterých chodí pravidelně nakoupit i Světlana. A nutno uvést, že většina z těchto lidí nepřemýšlí nad tím, jaké to může mít dopady na zdraví. Ostatně – jak minulé týdny ukázaly, velmi nekvalitní, někdy i prošlé potraviny se dají běžně koupit i v regálech známých řetězců.
Rozmach obchodů s prošlými potravinami. A první obchod zavřený inspektory...
I proto zažívá rozmach nový fenomén mezi obchodními řetězci, zaměřený na tyto méně majetné. Obchody s levnými potravinami (což mají i ve svém názvu) se plní stále častěji zákazníky a rozšiřují svoji nabídku služeb. Nyní lze totiž nakoupit levné potraviny po skončení doporučeného data spotřeby i prostřednictvím internetového obchodu. Přesto v tomto týdnu jednu z těchto pražských prodejen kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám Státní zemědělská a potravinářská inspekce zavřela. I když jde o zdraví pravidelných zákazníků, mnozí z nich z toho prý byli rozladěni.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová