Smutná čísla životních nákladů. Ve městech krvácí peněženka za bydlení, na venkově za dopravu

24.09.2013 17:35 | Zprávy

Výdaje na bydlení a energie tvořily v minulém roce největší podíl u domácností žijících ve velkých městech. V domácnostech z obcí do dvou tisíc obyvatel představují naopak největší položku výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje. Pro ně jsou kvůli dojíždění za prací a do škol i horší dostupnosti některého zboží a služeb větší zátěží i náklady na dopravu.

Smutná čísla životních nákladů. Ve městech krvácí peněženka za bydlení, na venkově za dopravu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Domácnosti ve velkých městech vydaly v minulém roce až desetinásobné částky za nájemné z bytu oproti domácnostem v obcích s počtem obyvatel nižším než dva tisíce. Uvádí to ve svém záříjovém čísle časopis Statistika & My, který se ve svém článku opírá o výběrové šetření Statistika rodinných účtů Českého statistického úřadu. Z něj také vyplývá, že průměrná výše čistých peněžních vydání činila v loňském roce v domácnostech v malých obcích (méně než 2 tisíce obyvatel) 10 137 Kč na osobu a měsíc. Ve velkých městech (více než 50 tisíc obyvatel) dosáhla 12 656 Kč.

Nižší průměrné peněžní vydání na osobu v domácnostech v malých obcích souvisí s jejich nižším průměrným příjmem. Nezanedbatelný vliv má rovněž skutečnost, že domácnosti v menších obcích a městech jsou v průměru vícečlenné a také se v nich nachází větší počet dětí bez vlastního příjmu. Velikost obce podstatně ovlivňuje i strukturu spotřebních vydání domácností. Ve městech tvoří nejvýznamnější položku vydání na bydlení a energie, která přesahují 20 procent. Ve velkoměstech s počtem obyvatel vyšším než 50 tisíc činil jejich podíl dokonce téměř 25 procent.

Podíl výdajů na potraviny je vyšší v malých obcích

To u domácností bydlících v obcích do dvou tisíc obyvatel tento podíl nedosáhl ani 18 procent a stal se až druhou nejvýznamnější položkou. Ve velkoměstech činily náklady na bydlení a energie průměrně 5 655 Kč na domácnost, což bylo o 40 procent více než u domácností v obcích s nejnižším počtem obyvatel. Domácnosti ve velkých městech vydaly ve srovnání s těmi v obcích do dvou tisíc obyvatel více než desetinásobné částky za nájemné z bytu a zhruba dvojnásobné částky za ostatní služby související s bydlením (vodné a stočné, sběr pevných odpadů apod.).

Pro domácnosti v malých obcích představují nejvýznamnější položku ve struktuře spotřebních vydání potraviny a nealkoholické nápoje. V roce 2012 tvořila tato vydání 21,3 procenta, zatímco u domácností žijících ve velkých městech to bylo jen 19 procent. V absolutním vyjádření domácnosti v malých obcích průměrně utratily za potraviny a nealkoholické nápoje měsíčně 1 903 Kč na osobu, kdežto domácnosti ve velkých městech 2 064 Kč na osobu.

Náklady na dopravu ovlivňuje dojíždění za prací a do škol

Výdaje za potraviny snižuje v malých obcích i to, že mají příznivější podmínky pro využívání vlastního hospodářství, samozásobování. „Bezplatně získané produkty živočišné i rostlinné“ jsou v nich při porovnání s domácnostmi ve městech s počtem obyvatel vyšším než 50 tisíc běžně dvakrát vyšší, v některých případech až desetkrát vyšší. Tento fakt se v praxi projevuje tím, že domácnosti v malých obcích nepotřebují řadu potravin nakupovat v takové míře, jako je nakupují domácnosti ve velkých městech.

Vydání za dopravu zatěžuje více domácnosti v malých obcích, u nichž to představuje 12,7 procenta celkových nákladů, zatímco ve velkých městech jen 9,6 procenta. Je to dáno dojížděním za prací, do škol, roli sehrává i horší dostupnost některého zboží či služeb, za nimiž jsou nuceni cestovat. V absolutním vyjádření na dopravu vydaly domácnosti bydlící v malých obcích o 9 procent více než domácnosti ve velkoměstech.

Kromě tří hlavních skupin spotřebních vydání už rozdíly nejsou

U dalších skupin spotřebních vydání už nejsou rozdíly ve struktuře z hlediska velikosti obce už tak významné jako u výdajů na bydlení, na potraviny a nealkoholické nápoje nebo na dopravu. Statistika rodinných účtů sleduje hospodaření soukromých domácností a poskytuje informace o výši jejich vydání a struktuře spotřeby. Z jiných zdrojů nelze informace o odlišnostech spotřeby v domácnostech tříděných podle rozličných hledisek získat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Nepřijde vám ten váš návrh na výpověď bez důvodu úplně asociální?

Neměli byste spíš navrhovat věci, které by lidem pomohli a co se týká práce třeba řešit rostoucí nezaměstnanost nebo mzdy, které jsou u nás v porovnání s dalšími státy dost podprůměrné? Já mám čím dál víc dojem, že vy tu nejste vůbec od toho, abyste lidem pomáhali, spíš naopak. Nebo máte dojem, že s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…