Vinař souhlasí s Kalouskem. Všichni si poříďte opici za stejné prachy

09.05.2012 21:49 | Zprávy

PŘÍBĚH Není vinařství jako vinařství. Některá vyrábějí vína pouze z tuzemských hroznů, jiná musí dovážet hrozny či mošty z ciziny. Vinařství Spielberg z Archlebova patří do první skupiny a jeho šéf Jaroslav Javornický má dost kacířské názory. Podporuje třeba ministra financí Miroslava Kalouska v tom, aby si občané pořídili opici z lihu, piva či vína za stejné peníze, protože stejně většina pije krabičáky. Zvyšování daní nicméně i podle něj bude likvidační.

Vinař souhlasí s Kalouskem. Všichni si poříďte opici za stejné prachy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vinař Jaroslav Javornický

Prostě mezi vinařstvími by se podle Jaroslava Javornického mělo rozlišovat. „Velká slabost českého a moravského vinařství je, že velké podniky staví na dovozech hroznů či moštů ze zahraničí, ale při tom ovládají Vinařský fond i Svaz vinařů. Proto mají vliv na rozdělování dotací a politiku státu. Teď to Kalousek využil pro sebe. Chce, aby si lidé pořídili opici za stejné peníze a jedno jestli z lihu, piva či vína, protože stejně kupují hlavně levné krabičáky. S tím nelze, než souhlasit, protože megakoncerny už nejsou o tuzemském vinařství,“ podotýká Javornický, jenž šéfuje středně velkému vinařství Spielberg.

Kalouskovy vize ano i ne

„Moravských a českých hroznů je málo. Navíc jsou zde limity pro výsadbu, které politici neuváženě podepsali a spotřeba vína na úkor lihovin a piva roste. Z toho jsou lobbisti pivovarníků i lihovarníků dost nervózní. Kalousek řekl, že dobré vinaře tím nezasáhne, protože z moravského hroznu se dělají vína stejně od sto korun výše. U nás stojí sedmička od stovky do dvou set šedesáti korun. Pokud jde o kvalitu, tak výroba vína stojí hlavně na vinici. Tam je nejvíc nákladů. Měla by se udělat tlustá čára mezi producenty, co dělají víno z hroznů z Čech a Moravy, a mezi těmi, co dovážejí víno či hrozny k dalšímu zpracování. To jsou přečerpávací stanice, stáčečky a ne vinařství. S tímto jeho názorem souhlasím,“ doplňuje.

Další příběhy čtěte ZDE

Naopak se spotřební daní na víno, kterou chce Miroslav Kalousek zatížit vinaře, nesouhlasí. „To bude ohromně likvidační. Tam je hranice jen deseti tisíc litrů. To Kalousek nečetl asi statistiky. Drobný a malý vinař produkuje dvacet až třicet tisíc litrů. Měl by to být ale producent z moravského hroznu. Nicméně i některé střední a malé podniky dováží z Maďarska a Balkánu mošty. Mutěnice či Velké Bílovice jsou toho plné. Jezdí tam Pražáci na otevřené sklepy, kde v roce 2010, přestože se neurodilo, nabízeli víno, které dovezli v cisternách z Maďarska. Prostě poctivost každého vinaře záleží na tom, jestli vyrábí z domácích hroznů anebo dělá dovozy. To by se mělo zohlednit,“ vysvětluje Javornický.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Nepřijde vám ten váš návrh na výpověď bez důvodu úplně asociální?

Neměli byste spíš navrhovat věci, které by lidem pomohli a co se týká práce třeba řešit rostoucí nezaměstnanost nebo mzdy, které jsou u nás v porovnání s dalšími státy dost podprůměrné? Já mám čím dál víc dojem, že vy tu nejste vůbec od toho, abyste lidem pomáhali, spíš naopak. Nebo máte dojem, že s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…