Zřejmě jen předčasné volby by mohly něco změnit na plánu vládní koalice valorizovat v následujících letech důchody pouze o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace. Podle premiéra Petra Nečase však nehrozí masové problémy, protože loni byla reálná výše důchodů na 114 procentech roku 1989 a vůbec nejvyšší v polistopadovém vývoji.
Přesto se mohou nízkopříjmové domácnosti důchodců dostat do tíživé situace, což přiznal v rozhovoru pro deník Právo i premiér Nečas. „Bude to hlavně v domácnostech, kde žije osamělý důchodce. Více se to týká žen, protože měly nižší platy a byly zákonem tlačeny k dřívějšímu odchodu do důchodu, takže mají v průměru o dva tisíce nižší důchod než muži. Tam je to problém. A musí zareagovat dávkové systémy,“ naznačil Nečas, že by v takových případech mohly pomoci sociální dávky.
Platili si na důchod a teď budou závislí na dávkách
„Že by byly nějaké dávky pro seniory, to je samozřejmě nepřijatelné. To by mělo být řešeno jinak, protože jde o penze, což nejsou sociální dávky. Penze je sociální událost, na kterou si senioři celý život platili,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes, že by byl určitě problém s informovaností důchodců, pokud by o dávky museli žádat.
„Navíc by museli chodit na úřady práce, které nejsou v každé dědině a každém menším městě, takže by museli někam dojíždět. Připomínám náš boj s Kalouskem, kdy zrušil státem garantované slevy na železnici, a tak se doprava seniorům zdražila. Museli by si je jezdit vyřizovat, což by jim samozřejmě naprosto zkomplikovalo situaci. Nějaké řešení to je, ale systémové určitě ne,“ myslí si Pernes.
Důchodcům v hmotné nouzi je třeba pomoci

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník