Zástupce byznysu a exdiplomat nám řekl, jak sankce proti Rusku likvidují české firmy, a zmínil otřesný plán na zničení Ruska

13.08.2014 14:00 | Zprávy

ROZHOVOR Výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se zeměmi Společenství nezávislých států a bývalý diplomat František Masopust říká, že sankce nic nevyřeší a pouze se roztáčí spirála vzájemného nepřátelství a protiúderů. Navíc sankce nejvíce postihnou země typu České republiky, zatímco Ameriku minimálně. Vadí mu, že čeští politici nehájí český zájem a zájem českých firem. Stabilizované, silné a čitelné Rusko za Putina je pro svět bezpečnější než rozkolísané, rozhádané a vnitřně nesourodé nevyzpytatelné Rusko za Jelcina.

Zástupce byznysu a exdiplomat nám řekl, jak sankce proti Rusku likvidují české firmy, a zmínil otřesný plán na zničení Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Spojené státy a EU zavedly hospodářské sankce proti Rusku. Co tomu říkáte?

Od samého začátku jsem přesvědčen, že sankce nikdy nic nevyřešily. Sankce nikdy nic dobrého nepřinesly. Ani těm, kteří je zaváděli. A ani zdaleka neublížily tolik těm, které měly postihnout. Jsou kontraproduktivní. Základem musí být jednání a dialog. Nevěřím té argumentaci, že je jenom jedna strana, která by hovořit chtěla. Ve většině případů bývá vina na obou stranách.

A koho tedy ty sankce postihnou?

Jestli někdo zásadním způsobem doplatí na sankce, tak to budou ekonomiky typu té české, protože ta zdaleka nemá takové rezervy, jako má například ekonomika německá. Pro Spojené státy je obchod s Ruskou federací marginální záležitostí. Američané nejsou vázáni obchodem s Ruskem, nejsou vázáni nákupem energonosičů. Takže pokud EU kopíruje sankce USA, tak to musím označit za nevhodné, nekvalifikované a neuvážené.

Takže ty sankce zavedené USA proti Rusku Spojené státy nepostihnou, ale Evropskou unii postihne, že zavedla sankce proti Rusku...

Ano. A v Evropě to postihne hlavně státy, které mají na Rusko nejužší vazbu a ty, které nejsou tolik silné. Německo to sice postihne, ale německá ekonomika má dostatečnou sílu na to, aby ten negativní dopad ustála. V Česku se stále hovoří o tom, kolik se vyváží do Ruska, že je to 3,5, maximálně pět procent. Ale nikdo nemluví o tom, kolik z těch mnoha procent exportu, který vyvážíme do EU, nakonec končí na ruském trhu. Nikdo nezmiňuje, kolik německých firem nakupuje naše komponenty do svých zařízení, které se pak exportují do Ruska. O tom nikdo nemluví a obávám se, že se to ani vyčíslit nedá. Takže toto dopadne na nás.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…