Opilec nebo antikomunistický myslitel?
Sociální sítě se hned naplnily negativními ohlasy. Jakub Sobek z neformálního sdružení Umění je obrana uvádí: „Kontroverzní a problematický pseudoumělec získal po městské ceně 1. června další ocenění. Je to rána pro slušné občany – stačí se prostě opít a vulgárně hovořit a sem tam něco pronést proti komunismu – a už jste, jak se říká, in.“ Komunistický zastupitel města, pedagog Jiří Valenta k tomu na stránkách uvádí: „ Opilecky vyvádět, beztrestně nadávat na český národ, v hlavním vysílacím čase mluvit jako dlaždič, to může jen příslušník Havlovy garnitury. Takového člověka budeme tedy oslavovat a velebit…“
Zcela odlišný názor má předseda plzeňské TOP 09 Ondřej Ženíšek: „Je to významný český básník, dlouholetý vězeň a disident, který se nikdy neshrbil. Proto jsem rád, že právě Plzeň poctila tohoto mimořádného člověka.“ Zastupitelka a členka kulturního výboru Eva Šafránková reaguje na současnou politickou situaci: „Vnímám to jako odpověď na historický mezník, kdy v krajské radě poprvé po revoluci zasedla KSČM. Právě Ivan Martin Jirous nikdy neuhnul na cestě v boji proti komunistickému zlu. A takových vlastností je si třeba vážit…“
Plzeňští občané ale nejsou nijak nadšeni. „Nevím, kdo je větší magor, ale jestli je i tohle příspěvek k Evropskému hlavnímu městu kultury, pak už je u nás možné úplně všechno,“ říká jeden z obyvatel krajské metropole. Na to mu přitakává žena ve středních letech: „Tady už je jenom underground. Pořádnou kulturu byste pohledali.“
Podle plzeňské TOP 09 si ale lidé zvyknou. „V okolí Jižního nádraží jsou ulice se jmény Zikmunda Wintra, Nerudova, Bolzanova, kardinála Berana, takže Jirousovo jméno, jakožto předního českého myslitele a spisovatele, se sem báječně hodí,“ uvádí Roman Černík se sdružení JOHAN, které je jedním z iniciátorem tohoto nápadu. Organizace je provozovatelem kulturní scény Moving station v dezolátní části jedné budovy Jižního nádraží a jak stavba, tak i sdružení a jejich aktivity vyvolávají v plzeňské veřejnosti velmi rozporuplné názory.
Schwarzenberg: Byl to výjimečný člověk
Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve svém prohlášení k pojmenování mostu o Jirousovi uvádí: „Byl to vyjímečný člověk. Pojmenovat po něm most je krásný nápad. Byl veliký básník, vzdělaný kunsthistorik a autor nejlepší knihy o českém undergroundu. Na druhou stranu to byl opravdový hrdina, který se nenechal zastrašit zlem a kvůli tomu si odseděl mnoho let v žaláři v nejtvrdších podmínkách. Někteří o něm mluví jako o výtržníkovi, ale zapomínají, že byl zároveň velmi něžný člověk a jeho pohádky pro děti jsou četbou i pro dospělé. Žil v extrémech a za tím, co dělal, si vždy stál.“
Jiné osobnosti, po kterých neštěkne ani pes
To však mnozí Plzeňané odmítají a se Schwarzenbergem nesouhlasí. „Nechápu, jak člověk, který vykřikoval , že - cituji – sere na lidi – může mít takovou publicitu a že je mu věnována taková pocta,“ řekl ParlamentnimListům.cz Jakub Sobek a dodal: “Přitom Plzeň má tolik historických osobností, po kterých neštěkne ani pes…. Jsem zvědav, kdy most budeme zase přejmenovávat. U nás v Čechách je to takový pěkný kolorit.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala