Tálibán se prohlásil za vítěze války proti zahraničním silám, které se po dvaceti letech stáhly z Afghánistánu. Hnutí po odletu posledních amerických vojáků kontroluje ztichlé mezinárodní letiště v Kábulu. Slíbilo, že zabezpečí zemi a nebude pronásledovat své někdejší odpůrce. Osm radikálů padlo při útoku na vzdorující údolí Pandžšír. Americký prezident Joe Biden se chystá o Afghánistánu promluvit před občany.
Tak by bylo možné stručně okomentovat události posledních dnů. Tisíce pomocníků Západu opustily rozbouřený Afghánistán. „Děkujeme, to je celé,“ šlo by komentovat, s jakou vervou západní média informují o tamním děním. Situace je přitom stále velmi krušná.
ParlamentníListy.cz hovořily s představitelem bývalé vlády Afghánistánu. Kromě řady fotografií včetně Hajbatulláha Áchúndzáda, nejvyššího velitele Tálibánu, nám odkryl několik doposud neznámých skutečností. Týkají se především chování Američanů a jejich jednotek na území letiště v Kábulu.
Sebevražedné útoky u tohoto letiště z konce srpna si mimochodem vyžádaly nejméně 170 obětí z řad afghánských civilistů. Uvedla to stanice CBS News s odvoláním na nejmenovaného afghánského činitele. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky by navíc z Afghánistánu při nejhorším možném scénáři mohlo uprchnout 515 000 dalších lidí.
Hajbatulláh Achúnzáda, nejvyšší představitel Tálibánu
Na sociálních sítích se v té souvislosti objevily informace, že někteří z Američanů opustili kábulské letiště za pomoci členů Tálibánu. Náš afghánský zdroj to nevyloučil. „Rozhodně v tom nejsou peníze, rozhodně Američané za tuto případnou pomoc nic neplatili, jelikož se chovali jako prasata a zrůdy,“ uvedl náš zdroj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový