„Jak jsem se dostala do dluhů? Bylo to velice jednoduché. Pocházím, jak se říká, ze skromných poměrů, a když jsem se osamostatnila, přišlo mi, že mohu žít jinak a lépe. Prostě jsem si chtěla žít na vysoké noze a začala jsem si pořizovat věci. Nešlo jen o auto či vybavení bytu, ale i obyčejné věci jako je kosmetika či oblečení. V podstatě jsem se dostala do pasti, kdy mi drahé věci dodávaly pocit důležitosti, ale nějak jsem nepřemýšlela, jak je zaplatím,“ přiznala redakci dnes čtyřiatřicetiletá Lucie z Olomouce.
Psycholog: Chtěla být úspěšná, tak nakupovala
Lucie v té době měla dobrou práci, pracovala jako servírka v jednom baru a protože je opravdu atraktivní, neměla nouzi o spropitné.„Dokázala jsem si vydělat dost. Celkově nebyl problém mít i přes 20 tisíc měsíčně. K tomu jsem platila nájem jen 5000, takže mi nic nestálo v cestě.“
Psycholog k tomu dodává: „Kupování drahých věcí je pro mnoho lidí cestou, jak si namluvit či dokázat, že jsou schopní, úspěšní a obdivovaní. Ačkoli to nemusí nutně znamenat, že by pocházeli z nemajetných rodin, často tomu tak je. Najít příklad je jednoduché. Spousta slavných, kteří pocházejí ze skromných poměrů, se obklopují luxusem. Lucie byla podobný případ,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz odborný asistent katedry psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci Martin Kupka.
Nechtěla slevit ze svého životního stylu
Mnoho lidí se dostane do dluhové situace z několika hlavních důvodů. Jak uvádí tiskový mluvčí České spořitelny Petr Podzimek, dluhy často lidi zastihnou ne úplně jejich vinou: „Nejčastější situací, proč lidé nemohou splácet úvěr, je dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání či rozvod.“
To však ani zdaleka nebyl případ Lucie. Práci měla. Plat se pořád pohyboval vysoko, ale její nároky jej začaly mnohonásobně převyšovat. „Přestěhovala jsem se. Ačkoli jsem pak platila několik tisíc měsíčně navíc, neměnila jsem nic na svém životním stylu. Vyčerpala jsem kontokorent, pak si vzala půjčku u jedné finanční společnosti.“
Lucie si vzala půjčku opravdu velikou, protože si myslela, že vše splatí. „Celkem jsem si půjčila tři sta tisíc. Chtěla jsem si vybavit luxusně byt. Jenže tato suma se záhy zvýšila na dluh 400 000. Teprve tehdy jsem pochopila, že mám problém. Celkově ještě s jinými drobnými půjčkami jsem tedy dlužila něco přes 470 000 Kč.“
Jak je možné, že si člověk v takovéto situaci neuvědomuje její vážnost dříve? Psycholog o tom ví své: „Záleží na situaci a povaze, ale dá se říci, že v tomto případě si Lucie už dlouho uvědomovala, že situace vážná je, ale nechtěla a nebo nebyla schopna ji řešit,“ řekl redakci Kupka.
Lucii pomohli rodiče
Lucii zachránili její rodiče. „Když jsem otevírala už několikátou složenku, kde byla výzva k zaplacení, a viděla, jak rostou úroky, sesypala jsem se. Uvědomovala jsem si plně, že si za všechno můžu sama, ale ano, taky jsem myslela na to, že můj styl života skončil. Co jiného na to mám říct, než že jsem byla hloupá. Psychicky mi pomohli rodiče, ale tak trapně, jako když jsem jim musela vše říct, tak jsem se ještě nikdy necítila.“
Protože Lucie opravdu nebyla schopná situaci vyřešit, sepsala žádost o oddlužení. Byla úspěšná. Soud totiž rozhodl, že během následujících pěti let bude muset splatit 55 procent dlužné částky.
Kryzl: Nezjišťuje se, na co si úvěr berete
Soukromý finanční poradce Petr Kryzl k postupu soudu říká: „V případě žádosti o oddlužení si soud vyžádá všechny pohledávky a soupis majetku. Pak v dané lhůtě rozhodne o tom, jak bude splácení pokračovat. Nejdůležitějším faktem pro klienta však je, že se zastaví úroky. Ty totiž v drtivé většině případů způsobují rychlé navyšování dlužné částky.“
„Jsem neskutečně ráda, že to takhle dopadlo. A jestli se cítím trapně, protože jsem se dostala do dluhů jen a jen svojí vinou? Vím, že mnoho lidí má dluh, protože u nich nepříznivě zasáhl osud, ale výsledná situace je stejná. Musíte splácet a nemáte z čeho,“ zakončuje Lucie svůj příběh pro ParlamentníListy.cz.
- Další autentické příběhy ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE
Nepřipadá vám nespravedlivé, aby měl stejnou možnost oddlužení ten, kdo se dostane do problémů například po smrti partnera nebo kvůli ztrátě zaměstnání, jako ten, kdo se zadluží jen z rozmařilosti? Finanční poradce Kryzl tvrdí: „Dnes se nezjišťuje, na co si úvěr berete. A je také velmi snadné jej získat. Takže ačkoli se zadlužíte kvůli zbytečnému luxusu, nikdo to nezjistí.“
SPES: Mladé rodiny chtějí luxus
Navíc fakt, že lidí jako je Lucie bude stále přibývat, potvrzuje i Andrea Běhálková z občanského sdružení SPES, které se zaměřuje na pomoc zadluženým lidem. „Novým fenoménem loňského roku jsou mladí manželé, kolem 25 let věku, kdy oba pracují a jejich příjmy se pohybují okolo 35 000 korun na domácnost. Problémem jsou velmi vysoké dluhy v řádu tří miliónu korun,“ upozorňuje ParlamentníListy.cz Běhálková.
A pokračuje: „Tyto mladé rodiny úplně přeskočily to období, kdy jejich rodiče budovali zázemí několik let. Tyto mladé rodiny mají vše, na co si vzpomenete, luxusně zařízený byt, auta, svatbu na splátky a podobně. Je pro ně nepřijatelné se čehokoli vzdát a dluhy stoupají do vysokých rozměrů.“ Přesto by však podle ní měli všichni ti, kteří si myslí, že mohou bezstarostně utrácet nad možnosti svých příjmů, být opatrní. Jak totiž Andrea Běhálková dodává: „Tyto dluhy časem nepůjde řešit ani osobním bankrotem.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka