V posledních dnech je toho na ČSSD poměrně dost a špičkoví představitelé oranžové opozice si musí klást otázku, jak se takový mediální "náklad" projeví v průzkumech veřejného mínění. Zvlášť když jsou v dohledu krajské a senátní volby. Jak by mohly díky aféře okolo zdejší stranické dvojky Miroslava Petržílka dopadnout v pardubickém regionu, je ve hvězdách. Náladu v Lidovém domě příliš nevylepšilo ani předvánoční zatčení významného manažera ŘSD Michala Haly, který pro socdem a její velkolepé billboardové kampaně podle některých odhadů mohl fungovat jako bezedná truhla se zlaťáky.
I přes to všechno ale může být vedení strany v klidu. Podle oslovených politologů mají na oblíbenost sociálně demokrtické politiky takové aféry jen pramalý vliv. Volební preference, pohybující se už přes rok výrazně nad hranicí 30 procent, totiž ani Hala, ani pardubický způsob nakládání s veřejnými financemi nedokážou totiž podle odborníků přebít hlavní téma strany, snahu shodit vlády Petra Nečase i s jejími reformami a úspornými škrty.
Jako opoziční strana je ČSSD "v suchu"
"Nejdůležitější pro voliče ČSSD je pozice proti reformám a všeobecně krokům Nečasovy vlády. Pro ně je prostě socdem jistotou, která se vždy bude snažit blokovat, zastavit, obstruovat a podobně. Věci z minulosti, jako jsou například v současnosti otevřené aféry související s bývalým vedením strany," řekl ParlamentnímListům.cz politolog Rudolf Kučera. Sociálním demokratům prý role opozičního lídra sedí jako žádná jiná a získání vládní odpovědnosti by pro ni bylo v otázce oblíbenosti zásadní prohrou.
Když dva dělají totéž, není to totéž. Image protikorupční, sociálně uvažující a vůči nepravostem se vymezující partaje se totiž pokoušely u svých voličů získat i Věci veřejné. "Ten dojem ale v jejich případě zmizel s prvním ústupkem koaličním partnerům. Sociální demokracie proti tomu trvá na svém, i když se to neukáže jako zrovna rozumná cesta. Pak si může dovolit i výrazné přešlapy svých lidí. Proti VV se na druhou stranu obrátí každá kauza, o kterou strana byť jen zavadí. Voliči totiž nemají změny názorů příliš v lásce," vysvětluje Kučera. Lidé se prý prohřešky sociálních demokratů nechtějí zabývat. "Vnímají tyto politiky jako své obhájce a jejich špinavé prádlo víceméně ignorují," doplnil politolog.
Korupci v preferované straně voliči schválně "nevidí"
"Sociálním demokratům usnadňuje pozici několik věcí. Především jde zatím spíše o spekulace potvrzené nepřímými důkazy, než konkrétně doloženou činnost. Jde tam navíc o obvinění jednoho politika ČSSD jiným, takže se to jeví jako klasický vnitrostranický boj a relativizuje to vznesená obvinění, mnohem větší váhu by to mělo od nezávislé osoby, protikorupčního hnutí nebo novinářů," vysvětluje politolog Jan Bureš, proč údajně angažmá senátora Vladimíra Drymla pardubickou kauzu v očích voličů dosti podstatně zlehčuje. Pro ČSSD podle Bureše hraje i fakt, že senátní a krajské volby jsou ještě relativně daleko a český volič v tomto ohledu nemá mnohdy příliš dobrou paměť.
Bureš dále rozvíjí Kučerovu teorii o nedoktnutelnosti "obhájců lidu" v době sporně vnímaných vládních reforem. "Volič je totiž velice citlivý na aféry politiků všech stran kromě té jeho. O ní v souvislosti s korupcí nechce slyšet a je schopen vytěsnit z hlavy i velmi intenzivní negativní kampaň," nabízí vysvětlení stálé obliby ČSSD politolog. Příkladem prý mohou být VV, které dosáhly významného volebního úspěchu i přesto, že samy byly negativními informacemi zejména v souvislosti s neoficiálním lídrem Bártou a Johnovým působením v oblasti PR pro Lesy ČR bombardovány denně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek