České jídlo? „Hůř než v roce 1936. Západ bere 400 euro, nám dají 220“

06.02.2023 9:07 | Reportáž

„Ovoce 30 procent, zelenina 20, brambory ani ne 20 procent.“ Taková čísla ohledně naší současné produkce zazněla na setkání zástupců zemědělství v Trhovém Štěpánově. Bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek popsal, jak je to se zemědělskými dotacemi v EU i jak vidí situaci v maloobchodech v ČR. Jeho předchůdce Jan Veleba promluvil o likvidaci sadů a prozradil, kolik ovocných stromů za deset let v ČR zmizelo. Jedná se o miliony.

České jídlo? „Hůř než v roce 1936. Západ bere 400 euro, nám dají 220“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Supermarket

Co je potřeba ke stabilizaci českého zemědělství a potravinářského průmyslu? Jaký je dopad přerozdělování dotací v EU na české zemědělství? Nejen o tom se mluvilo na již tradičním setkání zástupců zemědělství v Trhovém Štěpánově.

„Česká soběstačnost v současné době představuje v průměru asi 55 procent. Jsme v situaci, kdy je u některých komodit soběstačnost jen kolem 35 procent, například u vepřového masa,“ uvedl Zdeněk Jandejsek a připomněl také energetickou krizi i problémy s pracovní silou. Uvedl, že je nutné přednostně schválit zákon o ochraně zemědělského půdního fondu, sjednotit společnou zemědělskou politiku a jednotný trh.

„Měli bychom si ujasnit, že půda není spekulativní kapitál. My v ČR jsme třicet let nechali prostor k tomu, aby se s půdou mohlo spekulovat, aby ji mohli nakupovat ti, kteří mají peníze, a pak s ní v podstatě keťasit, když to řeknu nehezky. Měli bychom mít zákon postavený tak, jako je postavený ve Francii, Německu, Rakousku…“ uvedl a vysvětlil: „U nás půdu vlastní lidé, kteří peníze vyprodukovali v jiných odvětvích, zvyšují nájem, prodražují vše, co s tím souvisí. Když porovnáme ceny zemědělské půdy a nájmů ve Francii, tak jsme někde na násobku. Zemědělskou půdu mají mít možnost kupovat jen ti, kdo na ni mají hospodařit, plus ti, kteří jsou ve firmách, které na ní hospodaří,“ řekl Zdeněk Jandejsek.

ČR přes 220 euro na hektar, Holandsko 400…

Velmi důležité je podle Zdeňka Jandejska také sjednocení dotací EU pro zemědělce. „Česká republika bere něco přes 220 euro na hektar půdy, Holandsko 394, Belgie 400 euro. Kde je ten jednotný trh, kde je ta společná zemědělská politika?“ ptá se.

Dostal se i na národní podpory. „To je největší hanba v tomto uskupení EU, že staré země mají 4x vyšší národní podpory a dochází k zásadnímu narušování konkurenceschopnosti nových zemí. To není o tom, že to neumíme. ČR má špičkové výsledky v některých komoditách. Například u mléka jsme v dojivosti 3–4 na světě,“ upozornil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je potřeba okamžitě a to doslova a vykopat ministra zemědělství,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepravda vítězí , 06.02.2023 10:01:34
a hlavně toho pitomce Prouzu, co fandí západním přátelům. Ti mají pěkné dotace a my to odskáčeme, protože máme neschopný a všehoschopn ý vůdce. Jděte do háje, tohle je vlastizrada.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Šťovíček z Autoklubu v problémech? Padlo trestní oznámení, má jít o dotační podvod

21:04 Šťovíček z Autoklubu v problémech? Padlo trestní oznámení, má jít o dotační podvod

Dopustil se Autoklub ČR vedený Janem Šťovíčkem dotačního podvodu? V případě nevrácené dotace v hodno…