A jak se zdá, vše nabírá na vzestupu. Úřední statistiky hovoří o tom, že v roce 2014 se oproti předcházejícímu roku zvýšil počet obětí meziročně přibližně o třetinu. Stovky Čechů a Češek vylákaných do zahraničí s vidinou velkých příjmů jsou nakonec donuceni v reálu zprostředkovatelům odevzdávat většinu své mzdy. A tu nedostávají rozhodně lacino – často pracují i 16 hodin denně a žijí v nedůstojných podmínkách, navíc s omezenou možností se dobrovolně vrátit zpátky domů. Jak zpráva Ministerstva vnitra popisuje, navíc často „splácejí“ obří dluhy, o kterých však nemají ani tušení, že by je zapříčinili.
Britský policista z města Peterborough, který se specializuje na činnost českých a slovenských gangů obchodujících s lidmi, popsal nedávno na konferenci v Praze to, jak problematiku zažívá v praxi. Do služby sice nastoupil v roce 2007, od té doby ale už musel řešit celkem 127 případů zneužívání Čechů. „To probíhalo tak, že si dotyčná osoba vydělala týdně 250 liber, ale dostala na ruku jen 10 liber – zbytek si nechával jeho český zprostředkovatel,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz britský policista Petr Torák, který pochází z Čech.
Lidé zneužívaní kvůli prostituci ustoupili mírně do pozadí
Jak dále britské policejní statistiky ukazují, většina obětí novodobých otrokářů jsou v současnosti muži středního věku. Možná trochu překvapivé může být to, že lidé, kteří mají sloužit k prostituci, zaujímají v žebříčku statistik až druhé místo.
Jde však o velký byznys, poněvadž zisky z této (nelegální) činnosti přesahují každý rok 150 miliard amerických dolarů. A jak už bylo uvedeno výše, nejde jen o problém rozvojových zemí, potýká se s ním třeba Velká Británie nebo i naše země, přičemž počty případů obchodování s lidmi v posledních letech rostou.
To, že nejde o okrajovou záležitost, přitom dokazují fakta. „Česká republika je v první desítce pomyslného žebříčku řazeného podle původu obětí – vedle například Rumunska, Polska, Albánie nebo Nigérie,“ uvádí Ministerstvo vnitra ve zprávě, na které pracovala celá řada odborníků. I proto se konala před několika dny ve spolupráci s britským velvyslanectvím bilatelární konference, na které byla dohodnuta intenzivní vzájemná spolupráce obou zemí při řešení jednotlivých případů.
Britská velvyslankyně: V mimořádných případech budou ukládány až doživotní tresty
Pro Británii je totiž moderní otroctví velmi závažným problémem. Studie britského ministerstva vnitra uvádí, že v zemi pobývá nyní pravděpodobně kolem třinácti tisíc moderních otroků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová