Nový záměr podniku je zaměřen na intenzifikaci výroby polyetylénu v Chemparku v Záluží u Litvínova, pro který vznikne ve stávajícím areálu nový výrobní jednotka. Ministerstvo životního prostředí ve svém závěru ze zjišťovacího řízení podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, které proběhlo letos v létě, rozhodlo, že záměr bude komplexně posuzován.
Zohlednilo tak požadavky města Litvínova i Rady Ústeckého kraje, kteří žádali detailnější rozpracování předkládané dokumentace, a to především v otázkách řešení možných havarijních stavů, emisí tuhých znečišťujících látek nebo možné hlukové zátěže. „Rada kraje požadovala provést posouzení záměru podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, neboť oznámení prokázalo, že záměr může mít významné vlivy na životní prostředí,“ potvrdila pro ParlamentníListy.cz mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.
V oznámení nebyly podle krajských politiků řešeny havarijní stavy, zejména hlukové zátěže z fléry, která má být nově vybudována a bude - vedle peletizačního stroje - jedním z hlavních zdrojů hluku. „Hluková studie tento stav zcela opomenula. Stav životního prostředí je již zatěžován nad únosnou míru. V oznámení jsou vlivy na životní prostředí a lidské zdraví nevhodně zjemňovány,“ podivuje se Magdalena Hanáčková. I v samotné studii je přiznání, že zejména fléra bude kvůli výškovému umístění spalovací hlavice problematickým zdrojem hluku.
Unipetrol sám klepe na dveře politiků
Nyní v listopadu se chemici snaží přesvědčit komunální politiky, že vše je již zajištěno a nemusejí mít obavy. Zpracovatel dokumentace Josef Tomášek s dvěma manažery skupiny Unipetrol Vladimírem Zemánkem a Pavlem Slámou, zavítali z vlastní iniciativy na poslední jednání litvínovských radních, aby je ubezpečili, že požadavky dotčených orgánů dojdou vypořádání. „Informovali také o zpracování doplňku k dokumentaci pro posuzování vlivů na životní prostředí, která následně projde procesem posuzování,“ doplnila Margita Chalásová z litvínovské radnice.
Snaha zástupců unipodniku přesvědčit politiky o neškodlivosti a nerizikovosti nových záměrů je pochopitelná, stejně jako distingovanost politiků z okresu Mostecka k jakýmkoliv novotám ze strany chemických závodů. Za poslední roky totiž chemický areál vyděsil veřejnost několika haváriemi.
Před dvěma a půl lety unikly jedovaté látky do řeky Bíliny, kdy došlo nejen k jejímu znečištění, ale i úhynu ryb. Česká inspekce životního prostředí za to udělila litvínovskému podniku pokutu ve výši 1,75 milionu korun. Ke kontaminaci toku došlo i před pěti lety. V obou případech podnik informoval veřejnost a samosprávu o nebezpečí pozdě. Stejně tak při úniku čpavku, který firma podle hodnocení mosteckých politiků neoznámila včas a mohlo tak dojít k ohrožení životů obyvatel.
Tenký led – zvládnou ho v Záluží?
I ke stávajícímu záměru si ústecký inspektorát neodpustil připomínku. „Pokud se zpracovatel pustil na tenký led výpočtů emisí ze spalování na fléře, rozhodně neměl opominout emise TZL, NOx, a CO ze spalování technologického odpadního plynu, které jsou minimálně o řád vyšší než uváděné emise ze zemního plynu používaného jako podpůrné palivo,“ upozornila Ivana Humlová, vedoucí oddělení integrace Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem.
Podle Integrovaného registru znečišťování patří firma mezi největší české znečišťovatele ovzduší. Za loňský rok zaznamenal únik 11 látek do ovzduší, osmi do vody a k tomu jednou přenos v odpadních vodách. Vloni Unipetrol vyzkoušel novou technologii k zamezení ekologických havárií, a to havarijní profil pro zachycení ropných látek a plovoucího znečištění na hladině. Vloni také v podniku zaznamenali smrtelný úraz dělníka.
Velkou kritičkou a nedůvěřivou političkou vůči chemickému podniku, je náměstkyně primátora města Mostu Hana Jeníčková. Představitelé statuárního města Most, které s chemickým provozem sousedí, považují chování Unipetrolu dlouhodobě za alarmující. Zápach a hluk není obyvatelům Mostecka lhostejný, jak dokládají i informace Ekologického centra v Mostě. Za rok instituce zodpovídá přes 1500 dotazů na toto téma.
Vše je ve hvězdách
Nová výrobna by měla zvýšit kapacitu výroby polyetylénu o 56 procent. Zda vůbec k výstavbě výrobní jednotky PE3 na výrobu polyetylénu dojde, není stejně ještě na sto procent jisté. Jak zaznělo na jednání chemiků s politiky tento týden, definitivní souhlas je potřeba od vlastníka PKN Orlen. Rovněž musí dojít nejprve k uvolnění investičních prostředků. Pokud obě podmínky budou splněny, zahájí se výstavba v únoru 2014 a zkušební provoz by se zahájil v dubnu 2016. Stávající jednotka PE1 je podle představitelů Unipetrolu RPA fyzicky i morálně zastaralá. Zlikviduje se v případě, že nová výrobna zdárně najede.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš